Jeśli jeszcze nie widziałeś cyklu filmowego „Rzeczpospolita modernistyczna” przygotowanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, polecam Ci gorąco. Odcinków jest kilkanaście, w tym ten bardzo aktualny w tej chwili i obejrzysz go tutaj:

 

 

Wśród ekspertów wypowiadających się w filmie jest też Hubert Trammer, z którym właśnie jesteśmy w Chełmie, pracując nad tzw. architekturą papierową czyli po prostu budując przepierzenia w hali, która stanie się centrum recepcyjnym dla uchodźców. Dzięki tym konstrukcjom będą oni mieli odrobinę intymności.

Najważniejszym warszawskim fotografem dokumentującym rodzącą się w okresie międzywojennym nowoczesną Warszawę był Czesław Olszewski. Właśnie jemu poświęcona będzie wystawa „Miastowidzenie”,  którą w przyszłym tygodniu – 17 marca – zaprezentuje Dom Spotkań z Historią.

Za niecały miesiąc, 2 kwietnia (sobota) rozpoczynamy serię spacerów towarzyszących wystawie. O szczegółach będę Cię jeszcze informować.

 

A wcześniej, bo w tę niedzielę, 13 marca o 13.00 możesz wziąć udział w spacerze „Kresy i kresowianie na Pradze”, również organizowanym przed Dom Spotkań z Historią. Udział wymaga zapisu (mailem albo w recepcji DSH).

………………………

W naszej historii był już taki marzec, kiedy tysiące Polaków musiało uciekać z kraju. Mowa oczywiście o roku 1968. Z tymi, którzy odmówili wówczas wyjazdu rozmawiałam w cyklu „Marcowe opowieści”. TO wzruszające, ale czasem i zabawne rozmowy. Przekonaj się sam:

 

 

Możesz też przejść przez Warszawę ze spacerownikami „Zanim przyszedł Marzec” oraz „Marzec ’68”. znajdziesz je tu:

 

żydowska warszawa spacerownik hanka warszawianka

 

I jeszcze sekcja ukraińska:

Na podstronie hankawarszawianka.com/gry  znajdziesz przygotowane przeze mnie (i przełożone na ukraiński) gry o miastach dla dzieci. Możesz pobrać albo udostępnić tym, którzy mogą ich potrzebować.

 

 

Tutaj (klik) znajdziesz bardzo ciekawy artykuł o kijowskim Domu z chimerami- to ten, pod którym prezydent Ukrainy wystąpił w jednym z pierwszych dni wojny. 

 

Z kolei https://www.druhawemniemasz.com/ to program stworzony przez polską młodzież w celu niesienia pomocy naszym ukraińskim rówieśnikom (licealistom oraz studentom). Jej działania skupiają się na dwóch obszarach: zwykłego przyjacielskiego wsparcia (w formie rozmowy, spaceru, wspólnej kawy) oraz pomocy w szkole czy uczelni (zapoznanie z systemem edukacji, wsparcie przy rekrutacji, pomoc z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu).

Masz czas i chęć? Wejdź i pomóż.

I na koniec fenomenalny reportaż radiowy mojego kolegi ze studiów, Pawła Drozda, o ludziach z granicy. Majstersztyk! Posłuchaj (klik).

To zarówno kronika wydarzeń z  początku kryzysu uchodźczego w Polsce po rosyjskiej inwazji, jak i  opowieść o ludziach – po obu stronach granicy.