Za oknami już (gdzieniegdzie) wiosna, więc dzisiejsze polecanki też będą mieć wiosenny charakter.

Na początek polecam Ci świetny artykuł Agaty Łysakowskiej-Trzoss, znanej w sieci jako @dziewczyna_z_historią o tulipomanii. Pewnie obiło Cię się kiedyś o uszy, tu dowiesz się znacznie więcej.

 

Zostajemy w zielonych tematach. Wspominałam już chyba, że z inicjatywy stowarzyszenia „Z siedzibą w Warszawie” wyszła świetna książka „Drzewa Warszawy”. Przeczytałam jednym tchem! Więcej napiszę w recenzji okołoświątecznej, a już teraz możesz pobrać publikację w formacie PDF (klikając tu)

 

 

 

Dzieje się – online, ale ludzi żywi ?

 

Nie wiem czy wiesz, ale od paru dni, co wieczór zabieram Cię do kolejnej ciekawej pracowni artystycznej albo rzemieślniczej. Umknęło Ci? Nadrobisz tutaj 

Ja sama mam dwie lewe ręce, ale jeśli Ty – wręcz przeciwnie, i może potrzebujesz miejsca do pracy artystycznej, przekazuję informację od Domu Kultury Śródmieście. Rusza projekt FOKSART – Otwarte Pracownie. Może jest właśnie dla Ciebie?

 

Celem projektu jest przede wszystkim wsparcie młodych, aspirujących artystów w dziedzinach: teatru, muzyki, tańca i plastyki. Pomożemy Wam w realizacji pomysłów artystycznych (inicjatyw i działań artystycznych) przez udostępnienie pomieszczeń Pracowni Domu Kultury Śródmieście przy ulicy Foksal 11, z aktualnie dostępnym wyposażeniem.

 

Formularz zgłoszeniowy (uwaga, trzeba się pospieszyć, jutro, 28 marca, mija termin składania zgłoszeń) znajdziesz tutaj:
https://docs.google.com/…/1ckATqJkN1I6Gk42x…/viewform…

Info:
https://dks.art.pl/pl/projekty/foksartotwartepracownie

 

 

Pracownie to takie #skarbyzarogiem, do których odkrywania zachęcam osobiście i za sprawą notesu „Podróże małe i duże”. Jeszcze dziś (27 marca, godz. 18.00) będziesz mógł podejrzeć na żywo, jak powstaje taka publikacja. Zapraszam Cię na live (online, ale wiesz, że nie da się teraz inaczej) do pracowni introligatorskiej na Mokotowie, gdzie powstaje to cudo. Wskakuj tutaj o 18.00..

które przeszkadały spać Fryderykowi Chopinowi

Niższa cena jeszcze przez:

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

I jeszcze dwa inne zaproszenia:

 

 

30 marca (wtorek), godz. 17:00 – „Jidysz w kulturze Żydów polskich”.

To wydarzenie edukacyjno-artystyczne, które organizuje Wrocławski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (moi znajomi od czasów przygotowania w zeszłym roku serii reportaży o Marcu ’68). Zaplanowano

  • „Taszlich”– opowiadanie Isaaca Bashevisa Singera w interpretacji Tomasza Kwietko-Bębnowskiego
  • „Złota era kina jidysz w Polsce”– wykład Tamary Włodarczyk

Przewidziano też konkurs z nagrodami książkowymi dotyczący tradycji żydowskiej.

 

A w ramach programu towarzyszącego wystawie „Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo” Zamek Królewski zaprasza na wykład:

30 marca  (wtorek) godz. 18.00  Traktat ryski – spojrzenie z perspektywy stulecia. Na Facebooku Zamku Królewskiego

 

 

Międzymiastowo 

 

Jakiś czas temu zabrałam Cię do Salamanki, którą pokazywała nam tamtejsza przewodniczka, Dominika Ratka

 

 

Parę dni temu w ramach cyklu #śladypolskiewSalamance Dominika wspomniała o pewnym polskim astronomie, pracującym w tym mieście. Zobacz:

 

Najbardziej chyba zaskakującym akcentem polskim w Salamance jest fakt, że w XV wieku katedrę astronomii Universidad de Salamanca obejmował Nicolás Polonio – Mikołaj Polak.

Chodzi o Mikołaja z Tuchowa, wykształconego w Krakowie i Paryżu astronoma i lekarza. Pochodzący z małego miasteczka w okolicach Tarnowa, w Polsce praktycznie nieznany, w Europie Zachodniej zrobił karierę zawodową i dorobił się sporego majątku.

Na salamanckiej uczelni kierował nowo powstałą katedrą astronomii do 1564 roku. To tu opracował dla swoich studentów tablice astronomiczne tzw. tabulae resolutae, zawarte w „Tabulae ad meridianum Salmantinum”.

Z Salamanki Mikołaj wyjechał do Francji, na dwór księcia Bretanii, skąd z kolei przeniósł się na dwór książąt Burgundii.

Po latach wrócił jednak do Hiszpanii, gdzie został lekarzem na dworze Królów Katolickich, Izabeli i Ferdynanda.

Był również członkiem prestiżowej komisji Alcaldes examinadores mayores, która czuwała nad dopuszczeniem do wykonywania zawodu medyka, chirurga i aptekarza ludzi z odpowiednią ku temu wiedzą.

 

Aha, a tutaj znajdziesz przegląd artykułów w sam raz do przeczytania (i obejrzenia) na Wielkanoc. Znajdziesz tu i tradycje świąteczne Warszawy i Rzymu i pewne ich pozostałości na planie miasta. Oraz pomysły, jak (bezpiecznie) spędzić te święta.

Przypominam, że o 18.00 (w sobotę), tutaj widzimy się na spotkaniu w pracowni introligatorskiej, w której powstaje notes „Podróże małe i duże”. Jeśli masz pytania – prześlij je, odpowiadając na tego maila albo pisząc do mnie na Instagramie.

 

Do zobaczenia,

Hania (Hanka Warszawianka)