W drugiej połowie listopada bezpłatnie możesz wziąć udział zarówno w zajęciach rozwijających ciało, jak i umysł.  Co ciekawe, często powtarzającym się motywem będzie Wisła: zachęcam Cię i do morsowania i do wysłuchania o skarbach, które dzięki determinacji archeologów udało się podjąć z dna rzeki. Co jeszcze czeka nas w te – coraz bardziej ponure – listopadowe dni? Zapraszam na przegląd wydarzeń.

 

18 listopada (poniedziałek) godz. 18.00: „Architektura władzy” – debata

Biblioteka Uniwersytecka

 

To część programu towarzyszącego zorganizowanej bezpłatnie przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wystawie, której recenzję znajdziesz tutaj. Zważywszy zarówno na rangę rozmówców, jak i ich zawodowe doświadczenia z różnego szczebla władzą, wydarzenie zapowiada się bardzo interesująco.

 

bezpłatnie-listopad-Hanka-Warszawianka-wystawa

 

 

O – nie zawsze bezpiecznych – związkach architektury i władzy porozmawiają Katarzyna Zalasińska (MKiDN), Waldemar Baraniewski, Czesław Bielecki oraz Marlena Happach, była szefowa SARP-u. Co mówią nam reprezentacyjne budynki wznoszone na zlecenie rządzących o kondycji państwa i samorządu? Czy polskie doświadczenia są w jakiś sposób odrębne od tego, jak współpraca między twórcami a władzą wyglądała w innych krajach Europy? Będzie to przedmiotem rozmowy. Poprowadzi ją Bolesław Stelmach, dyrektor NIAiU.

Gdzie: Biblioteka Uniwersytecka, sala 316

 

Tego samego dnia, pół godziny później kolejną prelekcję o Józefie Sigalinie da Andrzej Skolimowski. Tym razem historyk skupi się na pracy Sigalina jako naczelnego architekta Warszawy.

 

18 listopada (poniedziałek) godz. 18.30: Naczelny architekt Warszawy – wykład

Centrum Interpretacji Zabytku

 

listopad bezpłatnie Hanka Warszawianka MDM

 

Wszystko, co wyznaczało rytm powojennego życia stolicy – Trasa W-Z, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Starówka, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Trasa Łazienkowska, aż po dolinę Wisły – związane jest w ten lub inny sposób z nazwiskiem Sigalina. Poniedziałkowy wykład będzie kolejną odsłoną cyklu poświęconego tej postaci.

Gdzie: Centrum Interpretacji Zabytku, bilet 5 zł

 

Dniem, kiedy trudno będzie wybrać, co…opuścić (i to kusi i to nęci) będzie wtorek 19 listopada. Zobacz sam:

 

19 listopada (wtorek) godz. 17.00 „Ręce na pokład! Wiatr w żagle!” – wykład Jurka Owsiaka

Uniwersytet Warszawski

 

To kolejna odsłona cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Tym razem w roli prelegenta wystąpi Jerzy Owsiak – założyciel i prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także pomysłodawca i organizator festiwalu muzycznego Przystanek Woodstock (obecnie Pol’and’Rock Festival). Lista jego działań jest tak długa i różnorodna, że może wystarczy określenie „człowiek-orkiestra”. Jak wszystkie wykłady w tym cyklu, na też też wejdziesz bezpłatnie.

Gdzie: aula starego BUW-u, kampus przy Krakowskim Przedmieściu

 

19 listopada (wtorek) 2019, g. 17:30 Renesansowe nagrobki w Archikatedrze Warszawskiej – Bracia Wolscy i książęta Mazowieccy – wykład

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, wstęp 15 zł

 

W ramach cyklu „Varsovia. Ars et historia” doktor Ewa Korpysz opowie o bodaj najbardziej znanych nagrobkach z warszawskiej archikatedry. Autor jednego z nich, Bernardino de Gianotis, przybył z Italii i współpracował z Bartolommeo Berreccim przy budowie królewskiej Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Drugi nagrobek powstał w warsztacie innego wielkiego rzeźbiarza doby odrodzenia – Jana Michałowicza z Urzędowa. Serdecznie polecam tę prelekcję każdemu, komu bliska jest sztuka Warszawy. Wprawdzie nie jest ona dostępna bezpłatnie, ale cena jest naprawdę symboliczna.

 

Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1, wstęp 15 zł

 

19 listopada (wtorek)  godz. 18.00 Tytus Brzozowski – wernisaż wystawy i prelekcja

Kino Luna

 

Kiedy byłam dzieckiem, najbardziej lubiłam puzzle z dużą liczbą szczegółów. Dziś z równą przyjemnością oglądam obrazy i murale Tytusa Brzozowskiego. Tym bardziej, że znaczna ich część pokazuje smaczki Warszawy. We wtorek artysta zaprasza na wernisaż prac, które powstały w ostatnim roku. Będą wśród nich te przygotowane dla Polskiej Organizacji Turystycznej – promujące Polskę na największych światowych targach turystycznych.

 

bezpłatnie-listopad-Hanka-Warszawianka-Tytus-Brzozowski

 

Główny element wieczoru to prezentacja multimedialna, podczas której artysta pokaże swoje akwarele oraz poukrywane w nich wątki warszawskie i nie tylko, i opowie o nowych muralach. Na zwycięzcę loterii czeka wydruk jednej pracy, na wszystkich smakowite wyroby cukierni Lukullus. A to wszystko bezpłatnie.

Gdybym tylko nie była wtedy w Portugalii, na pewno wybrałabym się na to wydarzenie!

Gdzie: Kino Luna

Dzień później, w środę, znów warto przyjść na Starówkę.

 

20 listopada (środa) o godzinie 18.00  „Warszawa nie była piękna, a jednak…” – spotkanie autorskie

Muzeum Literatury

Listopad-bezpłatnie-Hanka-Warszawianka-Iwaszkiewicz.

Podczas spotkania zobaczymy stolicę oczami Jarosława Iwaszkiewicza, który przez ponad 80 lat bacznie śledził zmiany zachodzące w Warszawie, krytykował ją, ale również angażował się w jej odbudowę. Inspiracją do spotkania jest książka dr. Tomasza M. Lerskiego Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza, która ukazała się w roku 125. rocznicy urodzin pisarza, nakładem wydawnictwa Fabuła Fraza. Rozmowę z autorem książki poprowadzi dziennikarz Tomasz Zapert.

A mojej recenzji książki możesz spodziewać się niebawem, w nowym artykule o książkach pod choinkę dla miastolubów.

Gdzie: Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta

 

 

Z kolei w piątkowy wieczór warto wybrać cię na Pragę, gdzie szykuje się nowa obiecująca inicjatywa koordynowana przez Katarzynę Sadowy z SARP-u.

 

22 listopada (piątek) godz. 18.00 „Architektura Pracy” – spotkanie w ramach Praga Lab

Muzeum Pragi

 

Na Pradze handlowano, naprawiano, produkowano. Praca własnych rąk i przedsiębiorczość, zaradność i umiejętności handlowe zbudowały w przenośni i dosłownie tę część Warszawy. Dzisiaj gospodarka, która stworzyła Pragę należy do przeszłości. Fabryki zamknięto, rzemieślnicy nie mają komu przekazać swoich zakładów, kupowanie zastąpiło naprawy. Czy Praga ma się zmienić w dzielnicę sypialnię?

Tymczasem świat się zmienia. Wraca potrzeba używania przedmiotów, które kupujemy przez wiele lat, dobrych, trwałych, możliwych do naprawienia. Coraz częściej poszukujemy tego, co wyprodukowano nie na drugim końcu świata, ale gdzieś blisko. Czy przestrzeń Pragi to dobre miejsce dla tych nowoczesnych rodzajów produkcji i naprawy? W jaki sposób można wykorzystać istniejące budynki i lokale nie dla przestarzałych już rozwiązań z lat dziewięćdziesiątych, ale dla potrzeb XXI wieku?

Podczas spotkania w Muzeum Warszawskiej Pragi poruszona zostanie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość pracy w tej dzielnicy. O tej pierwszej opowie Adam Lisiecki,  Małgorzata Herman ze Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło skupi się na doświadczeniach i potrzebach współczesnych małych producentów i twórców w Warszawie i w Berlinie. Z kolei Maciej Czeredys i Katarzyna Sadowy podzielą się tym, jak w ramach projektu OpenHeritage poszukują „nowego życia” dla dawnych miejsc pracy i produkcji, a także opowiedzą o zbliżających się warsztatach projektowych „Piekarnia”.

Projekt brzmi obiecująco, warto sprawdzić samemu, co organizatorzy mają do zaproponowania i ile jest w nim miejsca na działania oddolne.

Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi

 

 

 

Niespodzianki od Hanki Warszawianki

 

23-24 listopada (sobota-niedziela) godz. 11.00, 13.00: Drobne przyjemności –  spacer edukacyjny

Pałac w Wilanowie

 

listopad bezpłatnie wilanów

 

Jak słusznie zauważają organizatorzy edukacyjnych imprez w Wilanowie, w listopadowe ponure dni trzeba szczególnie dbać o siebie i czasem pozwolić sobie na drobne przyjemności. I traktują to jako punkt wyjścia do opowieści o tym, co poprawiało humor dawnym właścicielom Wilanowa. Jeśli wierzyć obietnicom, uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować relaksującą kąpiel w stylu Izabeli Lubomirskiej i zainspirują XVIII-wiecznymi portretami, by wykonać selfie, z którego będą zadowoleni. Spacer odbywa się bezpłatnie.

Gdzie: Pałac w Wilanowie

 

24 listopada (niedziela) godz. 9.00 – Morsowanie w Dzielnicy Wisła

Beach Bar Aquatica

 

Wisła ożyła już na dobre, niezależnie od pory roku. Zimą propozycją dla śmiałków jest… szkółka morsowa. Dostępna, a jakże, bezpłatnie. Jak zapewniają organizatorzy, kąpiel zimnowodna nie tylko hartuje ciało, ale też pomaga walczyć z jesienną melancholią i poprawia samopoczucie.

Jeśli jesteś początkujący, czeka Cię trzykrotne zanurzenie się w wodzie po 1 minucie (każde poprzedzone rozruchem); dla zaawansowanych – jest to jedno zanurzenie trwające około 10 minut.

Warto sprawdzać na fanpage’u Dzielnicy Wisła, jakie… przebranie obowiązuje w dany weekend.
Dodatkowo w tym roku na wielbicieli saunowania czeka mobilna sucha sauna fińska. Zapisy na FB Dzielnicy Wisła. Oprócz zabawy przewidziano też wyzwanie ekologiczne czyli zbiórkę śmieci.

 

Plan wszystkich spotkań (kolejne – w następną niedzielę) wygląda następująco:
9:00 Odbiór worków i zbieranie śmieci
9:45 Rejestracja na wydarzenie, odbiór naklejek za zbiórkę śmieci
10:30 Szkolenie teoretyczne
11:00 Rozgrzewka
11:15 Wejście do wody
11:30 Sauna (na zapisy)

Na wiślanych morsów czekać będą gorąca zupa, napoje oraz dyplomy.

Gdzie: Beach Bar Aquatica

 

A kiedy już się zahartujesz, możesz wybrać się na zajęcia intelektualne – ot, choćby wykład towarzyszący nowej wystawie na Zamku Królewskim.

 

24 listopada (niedziela) godz. 12 Dlaczego Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy? Krótka historia krakowskiego smogu – wykład

Zamek Królewski, wstęp 10 zł

 

Za panowania ostatnich Jagiellonów Kraków przeżywał niezwykły rozwój. Wawel stał się renesansową rezydencją z prawdziwego zdarzenia, w mieście i na przedmieściach kwitły rzemiosło i handel. Z jakiego więc powodu Zygmunt III Waza postanowił przenieść swą siedzibę do Warszawy? Czy na decyzję króla mogły wpłynąć inne czynniki niż te polityczne?

 

 

Spoglądając na dzieje Krakowa z perspektywy historii środowiskowej odkryjemy, że smog i zanieczyszczenia towarzyszyły mieszkańcom grodu Kraka od dawien dawna, wpływając na jakość ich życia i losy samego miasta. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się od dra Rafała Szmytki

Gdzie: Zamek Królewski, Sala Odczytowa, wstęp 10 zł

 

 

26 listopada (wtorek) godz. 13.00: Obrazy historii Józefa Brandta – wykład

Muzeum Narodowe

 

Józef Brandt słynął m.in. z przedstawień bitew i starć, które  wojsko polskie staczało w XVII wieku. Dzieła takie jak Czarniecki pod KoldyngąChodkiewicz pod ChocimiemOdbicie jasyru ukazują znakomite momenty z historii polskiej wojskowości. Czy jednak artysta dbał o realizm historyczny? Na ile możemy wierzyć wyobraźni Brandta? Opowie o tym Maciej Marciniak w ramach spotkania z cyklu „Muzealne wtorki”. Polecam!

Wejściówki odbierzesz bezpłatnie na godzinę przed imprezą.

Gdzie: Muzeum Narodowe

 

26 listopada (wtorek) godz. 17.30: Kaplica Władysława z Gielniowa w kościele akademickim św. Anny – wykład

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, wstęp: 15 zł

 

Tematem kolejnego spotkania z cyklu „Varsovia. Ars et historia” będzie kaplica bernardyna, który został patronem Warszawy, błogosławionego Ładysława. Zakonnik pisał pieśni religijne w języku polskim, żeby przyciągnąć do kościoła mniej wyedukowanych wiernych. Jego kaplica to barokowa perła Krakowskiego Przedmieścia. Wykład poprowadzi ksiądz Michał Jałocha.

Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1, wstęp: 15 zł

 

Prawdziwy hit końca listopada to wykład inicjatora poszukiwania w Wiśle ładunku „zgubionego” przez Szwedów podczas Potopu w 1655 roku, doktora Huberta Kowalskiego. Wprawdzie nie jestem obiektywna, bo – zaproszona na parę dni – miałam okazję uczestniczyć w eksplorowaniu Wisły, a nawet przez chwilę poczuć się jak Indiana Jones  ale… zapewniam Cię, że na horyzoncie jeszcze długo nie widać ciekawszej historii.

 

 

27 listopada (środa) godz. 17.00 Villa Regia/Pałac KazimierzowskiDzieje wazowskiej rezydencji w świetle interdyscyplinarnych badań dna Wisły – wykład

Zamek Królewski, wstęp 10 zł

 

Wykład jest podsumowaniem trwającego 10 lat projektu Wisła 1655–1906–2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki. To właśnie dekadę temu rozpoczęto badania i poszukiwania skarbów, które zostały zrabowane w Warszawie podczas potopu szwedzkiego. Barki tonęły razem z łupami Szwedów i pozostały na dnie Wisły przez 350 lat. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną także wyniki przeprowadzonych prac archeologicznych w Pałacu Kazimierzowskim i jego otoczeniu.

Gdzie: Zamek Królewski, Sala Odczytowa, wstęp 10 zł

 

27 listopada (środa) godz. 18.00: Państwowe – miejsca sprawowania rządów i obiekty użyteczności publicznej w Warszawie wieku oświecenia” – wykład

Łazienki Królewskie

 

W ramach cyklu „Warszawa oświecona – od koncepcji do realizacji” Przemysław Wątroba wygłosi wykład o poświęcony architekturze Warszawy w czasach stanisławowskich. Omówione zostaną najważniejsze projekty ostatniego władcy Polski, m.in. dotyczące królewskich rezydencji i najważniejszych gmachów użyteczności publicznej (Teatru Narodowego, Akademii Nauk, Szkoły Wojskowej). Wysłuchasz go bezpłatnie.

 

Gdzie: Pałac Na Wyspie

 

 

30 listopada (sobota) godz. 14.00: Spacer po Łazienkach jako scenerii „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego

Łazienki Królewskie, obowiązują zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl

 

Zanim Stanisław Wyspiański napisał „Noc listopadową”, traktującą o wydarzeniach, które rozegrały się tu z inicjatywy podchorążych skupionych wokół Piotra Wysockiego w 1830 roku, odwiedził królewską rezydencję.

Uczestnicy spaceru (dostępnego bezpłatnie, choć po zapisie) odwiedzą sześć miejsc w Łazienkach Królewskich i okolicy, które stanowiły scenerię epizodów utworu Stanisława Wyspiańskiego – artysty totalnego. Będą to: Podchorążówka (obraz I „W Szkole Podchorążych”), Pomnik Jana III Sobieskiego (obraz III „Pod posągiem Sobieskiego”), Przedsionek Pałacu na Wyspie (obraz VIII „W Pałacu Łazienkowskim”), Amfiteatr (obraz IX „Teatrum Stanisława Augusta„), plac przed Belwederem (obraz II i IV „Salon w Belwederze„) oraz Aleje Ujazdowskie (obraz X „W Alejach Ujazdowskich”).

Rafał Węgrzyniak, historyk teatru, przypomni wybrane fragmenty „Nocy listopadowej”. Odczyta je wraz z komentarzem wydobywającym ideę dramatu, związaną z mitem eleuzyjskim, czyli wiarą w odradzanie się życia poprzez śmierć, przeniesioną przez Wyspiańskiego na grunt historii narodowej.

Gdzie: taras Pałacu na Wyspie, rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl

 

To już wszystkie podpowiedzi, oczywiście wciąż trwa akcja „Bezpłatny listopad w rezydencjach królewskich:, w ramach którego bezpłatnie zwiedzisz Wilanów, Zamek Królewski i Łazienki Królewskie. A ja polecam Ci codzienne spotkania ze mną np. na Instagramie . Do zobaczenia!