Jeszcze nie tak dawno luty był biały i mroźny i wychodzenie na wykłady czy spacery nie było najpopularniejszą rozrywką. Ale… jest jak jest, dlatego organizatorzy imprez nie próżnują. Zobacz sam.

 

Jeśli dotąd nie dotarłeś na doskonałą, choć wymagającą wystawę prac Ignacego Łopieńskiego w Muzeum Narodowym, którą anonsowałam na Instagramie, początek lutego to dobra pora, żeby to nadrobić. Czemu? 1 lutego artysta obchodziłby urodziny.

 

1 lutego (sobota) godz. 16.00: Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941) – odnowiciel sztuki graficznej – urodzinowe oprowadzanie kuratorskie

Muzeum Narodowe

 

Luty_HankaWarszawianka_Łopieński (5)

 

Z okazji jubileuszu oprowadzanie poprowadzi kurator wystawy Piotr Czyż, któremu będą towarzyszyć członkowie rodziny Łopieńskich. Rodziny, którą – nawet nieświadomie – wszyscy kojarzymy. To brązownicy, którym zawdzięczamy m.in. odtworzenie po wojnie stołecznych pomników.

Wystawa miała się odbyć jesienią 1939 roku. Nie zdążyła, a prace Ignacego Łopieńskiego wróciły do Polski z Austrii dopiero w 2014 roku. Na wystawie oprócz odbitek graficznych prezentowane są płyty graficzne, rysunki studyjne, akwarele oraz medale z brązu projektowane przez artystę. Nie ukrywam, że – jeśli nie studiowałeś na ASP – żeby ją docenić, powinieneś koniecznie odwiedzić ją z przewodnikiem. To proste: co niedziela o 14.00 jest takie oprowadzanie. Choć 1 lutego, z racji prowadzących, ma wymiar wyjątkowy.

 

Gdzie: Muzeum Narodowe

Bilet: 20 zł

 

Z kolei poniedziałek 3 lutego to ostatni dzień, kiedy można oglądać wystawę „Gdynia – Tel Aviv”, którą polecałam Ci tutaj. I szansa na rozmowę o tym, jakie wyzwania konserwatorskie stoją przed opiekunami architektury modernistycznej

 

3 lutego (poniedziałek) godz. 18.00: White City Center – między konserwacją zabytku i potrzebą transformacji, wykład

Muzeum Polin

 

Luty_HankaWarszawianka_Polin

 

Jak przyznają organizatorzy wykładu, wpisanie Białego Miasta (White City of Tel Aviv) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO umocniło pozycję architektonicznego dziedzictwa Tel Awiwu. Jednocześnie narzuciło metody konserwacji zespołu blisko pięciu tysięcy modernistycznych budynków. Spotkanie będzie dotyczyć procesów miejskich transformacji, które odpowiadają zarówno wymogom wynikającym z ochrony zabytków, jak również potrzeby rozwoju przestrzennego i odnowy miasta.

O swoich doświadczeniach opowie Shira Levy Benyemini – dyrektorka The White City Center. Uczestnicy zapoznają się z założeniami i kluczowymi praktykami programu White City Center, łączącego materialne i niematerialne aspekty konserwacji. Odkryją, w jaki sposób projekty wspólnotowe oparte na działaniach artystycznych i kulturowych wpisują się w proces konserwacji zabytków.

 

Tego samego dnia raz jeszcze będzie można wysłuchać Andrzeja Skalimowskiego, który od miesięcy dzieli się z warszawiakami swoimi odkryciami na temat Józefa Sigalina. Chętnych do słuchania jest tylu, że najbliższa prelekcja jest powtórką tej, która odbyła się w grudniu.

Gdzie: Muzeum Polin

 

3 lutego (poniedziałek) godz. 18.30: SIGALIN. Władca warszawskich tras mostowych – wykład

Centrum Interpretacji Zabytku

 

Luty_HankaWarszawianka_most_sigalin

 

Po przemianach politycznych 1956 roku Sigalin stracił stanowisko. Pozostał jednak czynny zawodowo projektując i realizując największe warszawskie przeprawy mostowe – Trasę Starzyńskiego z mostem Gdańskim oraz Trasę Łazienkowską. Ponieważ nie udało mu się w 1956 roku zostać pełnomocnikiem ds. Wisły i przybliżyć Warszawy do rzeki, uznał że pod koniec życia przynajmniej zwróci miasto w jej kierunku. Czy mu się to udało? M.in. o tym historyk opowie na wykładzie.

Gdzie: Centrum Interpretacji Zabytku

Wstęp: 5 zł

 

5 lutego (środa) godz. 18.00 Czytelnia POLIN: Anna Herbich „Dziewczyny ocalałe” – spotkanie autorskie

Muzeum Polin

 

Luty_HankaWarszawianka_ksiazka

 

Do tej pory nie polecałam Ci spotkań autorskich, bo… nigdy nie wiem, czy książka na tyle przypadnie mi do gustu, by Ci ją polecić. W tym miesiącu robię wyjątek, zobaczymy, czy się sprawdzi.

Zatem: nakładem Wydawnictwa Znak wychodzi książka „Dziewczyny ocalałe” autorstwa Anny Herbich. Podczas spotkania będzie okazja, by porozmawiać nie tylko z autorką, ale też bohaterkami jej opowieści: kobietami, które przetrwały Zagładę. Będą to Zofia Żukowska, Agata Bołdok, Joanna Sobolewska, Aleksandra Leliwa-Kopystyńska i Krystyna Budnicka.

A jakie były ich losy? „Powiedziałaś mi, że chcesz żyć” – usłyszała Zofia od swojej mamy. Razem zbiegły z obozu na Majdanku. Krystyna razem z rodzicami uciekała kanałami z płonącego warszawskiego getta. Danuta przez całą wojnę zdana była na łaskę obcych sobie ludzi.

Zajęcie terytorium Polski przez nazistów oznaczało dla tutejszych Żydów koniec spokojnego życia. Najpierw zaczęły się szykany, prędko zaczęło dochodzić do zbrodni. Z piekła ocaleli nieliczni (i nieliczne – to ich głos zabrzmi podczas spotkania).

 

Tego samego dnia również na Rynku Starego Miasta odbywa się spotkanie promujące książkę.

5 lutego (środa) godz. 18.00 – spotkanie promujące antologię „Wojna wtedy nad Polską szalała. Z pamiętników, listów, dokumentów 1914—1920.”

Muzeum Literatury

 

Książka jest antologią tekstów autobiograficznych i dokumentów ze zbiorów Muzeum Literatury. Znajdujemy tu nazwiska pisarek i pisarzy uczestniczących w zmaganiach o niepodległość. Jedni walczyli na froncie jako żołnierze Legionów (jak Broniewski, Grzędziński czy Żuławski), inni organizowali pomoc dla ludności cywilnej (Paderewski, Sienkiewicz, Rodziewiczówna), jeszcze inni, jak Maria Dąbrowska i Andrzej Strug, prowadzili działalność oświatową czy propagandową. Książka ukazuje różne oblicza wojny, od zmagań frontowych po gehennę ludności cywilnej.  Antologia jest bogato ilustrowana fotografiami wojennymi, portretami oraz skanami dokumentów.

Oprócz spotkania z edytorami w ramach wieczoru przewidziano koncert utworów Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego. Zagra je Karol Radziwonowicz.

Gdzie: Muzeum Literatury

 

Ignacy Łopieński, któremu poświęcona jest wystawa w Muzeum Narodowym, to zaledwie jeden ze znanych członków tej familii. A że dla Warszawy zrobiła ona niezwykle dużo, gorąco polecam Ci następne wydarzenie.

6 lutego (czwartek) godz. 18.00: Warszawska firma brązowniczo-złotnicza „Bracia Łopieńscy” – wykład

Muzeum Narodowe

 

Luty_HankaWarszwianka_Łopieński (4)

 

Grzegorz i Feliks Łopieńscy, bracia Ignacego, byli twórcami sukcesu rodzinnej firmy. Doskonale przygotowani zawodowo, znający współczesne tendencje sztuki zdobniczej, dzięki swoim projektom i współpracy ze stołecznymi artystami umieli stworzyć wyjątkową ofertę przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, łączących wysoką klasę artystyczną ze świetnym wykonawstwem.

Gdzie: Muzeum Narodowe

 

Arcyciekawie zapowiada się też nowy cykl spotkań ze znaną reporterką i pisarką Agatą Tuszyńską. Złożą się na niego trzy spotkania zorganizowane w ramach literackich czwartków Ogniska Teatralnego „U Machulskich” (do którego też kiedyś należałam) LINK CZEGO O MNIE NIE WIESZ. http://bit.ly/atociheca Każde będzie poświęcone innej biograficznej książce Agaty Tuszyńskiej, której bohaterowie staną się przewodnikami po innych zakątkach stolicy. Zaczyna się mocnym akcentem: bohaterem pierwszego będzie Isaak Bashevi Singer.

 

6 lutego (czwartek) godz. 18.00: TRZY WARSZAWY | I. B. Singer – przedwojenna żydowska dzielnica, wykład

Dom Spotkań z Historią

 

Luty_HankaWarszawianka_dzieci

 

Na pierwszy ogień na tapet wzięta zostanie książka „Singer. Pejzaże pamięci” i codzienność warszawskich Żydów utrwalona w twórczości noblisty. Biografia będzie punktem wyjścia do opowieści o nieistniejących dziś kamienicach i ulicach. Miejscach kultu, handlu, artystycznych spotkań oraz o intensywności i kolorycie części miasta, której już nie ma. Podczas spotkania przewidziano prezentację fragmentów książki oraz zdjęć z epoki.

 

Gdzie: Dom Spotkań z Historią

 

Nie lada wyzwanie postawili przed sobą organizatorzy kolejnej atrakcji. Dlaczego? Bo chodzi o rzeźbienie… w lodzie. Wobec bardzo dodatnich temperatur, z jakimi mamy ostatnio do czynienia, zastanawiam się, co z tego wyniknie.

 

9 lutego (niedziela) godz. 14.15: Pokaz rzeźbienia w lodzie repliki pomnika Chopina

Pałac Na Wyspie

 

Luty_HankaWarszawianka_lod (1)

 

Pretekst do organizacji tego typu wydarzenia jest niezgorszy: z okazji 100-lecia stosunków polsko-japońskich, to właśnie wyrzeźbione z lodu i śniegu Pałac na Wyspie i Pomnik Chopina staną się głównymi atrakcjami tegorocznego Festiwalu Śniegu w Japonii.

Impreza odbywa się w największym mieście wyspy Hokkaido czyli Sapporo i przyciąga co roku dwa miliony widzów. Jednym z głównych wydarzeń festiwalu jest uroczyste odsłonięcie śnieżnej repliki znanego i podziwianego na świecie obiektu architektonicznego. Dotychczas w Sapporo zaprezentowane zostały m.in. Zakazane Miasto z Pekinu i paryski Łuk Tryumfalny. Prawdę powiedziawszy, miejscami w informacji dostępnej na stronie muzeum czytamy, że odbędzie się pokaz, innym – relacja z pokazu w Japonii. Nie wiem, może najlepiej będzie przekonać się samemu.

A potem, od 15.00 do 18.00 Sali Balowej w Pałacu na Wyspie, do którego tego dnia wejdziesz za złotówkę, będzie można koncertów fortepianowych w wykonaniu Wojciecha Kruczka, absolwenta UMFC. O zmroku rozpocznie się „lodowa iluminacja” Pałacu na Wyspie.

Gdzie: Pałac na Wyspie, Łazienki Królewskie

 

Również w niedzielę, tyle że chwilę wcześniej, ciekawy wykład zaplanowano w Zamku Królewskim (choć nie jestem w stanie odgadnąć, skąd w tym miejscu taka tematyka).

 

9 lutego (niedziela) godz. 13.00: W co ubierały się Polki 100 lat temu? -wykład

Zamek Królewski

 

Luty_HankaWarsazwianka_strój

 

Przekazuję od organizatorów (sama nie siedzę w tym temacie, więc może warto się dokształcić?). Koniec I wojny światowej i początek lat 20. to niezwykle ciekawy okres w modzie damskiej. Nastąpiła wtedy prawdziwa rewolucja w modzie, a trendy zmieniały się z niespotykaną wcześniej szybkością.

Część Polek za nimi podążała, niektóre wolały pozostać bardziej tradycyjne i nosiły ubrania w kroju jeszcze sprzed wojny. Z jednej strony królowała prostota, z drugiej – orientalny przepych strojów wieczorowych.

Był to trudny moment w polskiej historii, dopiero co odrodzone państwo borykało się z ogromnymi problemami. Zwłaszcza fatalna sytuacja gospodarcza i wojna z bolszewicką Rosją miały duży wpływ na życie codzienne Polek, co również odbijało się w modzie tego okresu.

 

Gdzie: Zamek Królewski

Wstęp: 10 zł

 

Ten sam weekend to czas, kiedy świętowane są Urodziny Pragi. Z tej okazji serdecznie polecam Ci spacer po wystawie stałej Muzeum Pragi z tymi, którzy odpowiadają za jej kształt.

9 lutego (niedziela) godz.15.00: Twarze muzeum – zwiedzanie wystawy głównej z pracownikami Muzeum

Muzeum Warszawskiej Pragi

 

 

To wydarzenie polecam Ci również dlatego, że wśród pracowników, którzy na co dzień tworzą wystawy i programy edukacyjne tej placówki, jest Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, którą szkoliłam na kursie przewodnickim i Anna Wigura, z którą kilka lat wcześniej wspólnie uczestniczyłyśmy w takim kursie. Będzie to szczególna okazja by poznać Muzeum od podszewki.

Gdzie:  Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52)

 

9 lutego (niedziela) godz. 16.00: promocja książki Anny Boleckiej „Medalion z Ametystem”

Klubokawiarnia Babel

 

 

A przy tym wydarzeniu będę mieć przyjemność współpracować. Pochodząca z rodziny znanego warszawskiego architekta Franciszka Braumana (projektanta kamienic na Próżnej czy kamienicy Wedla na Szpitalnej) Anna Bolecka oddaje w ręce czytelników swoją najnowszą książkę, której Warszawa jest jedną z ważnych bohaterek.

Warszawa u schyłku XIX wieku. Główna bohaterka – Katarzyna – uświadamia sobie, że jej mąż nie powróci z podróży do Ameryki. Konieczność utrzymania czwórki dzieci zmusza ją do wynajmowania części mieszkania lokatorom. Wkrótce jej salon przeobraża się w miejsce spotkań młodopolskich literatów, arenę światopoglądowych dyskusji, artystycznych sporów i gorących romansów.

Czasy się zmieniają, kolejne stulecie przynosi miastu polityczne i społeczne niepokoje, wprowadza również inną modę i konwenanse. W opowieści Anny Boleckiej klimat Warszawy przełomu wieków zyskuje wyjątkowe oblicze – powracają słynne postaci i miejsca, odżywa historia jednego z najbarwniejszych okresów w jej dziejach.

Książkę wydało wydawnictwo Sonia Draga.

Gdzie: Klubokawiarnia Babel, ul. Próżna

 

10 lutego (poniedziałek) godz. 18.00: Iconic Ruins, Architektura z obu stron muru berlińskiego – wykład

Pawilon Architektury Zodiak

 

Luty_HankaWarszawianka_Berlin

 

Tę prelekcję Ci polecam, choć nie dotyczy Warszawy. Ale wiedząc, jak przygotowana jest wystawa, której wykład towarzyszy, nie mam wątpliwości, że warto będzie go wysłuchać.

Po wojnie po obu stronach berlińskiego muru architektura i urbanistyka rozwijała się własnym, odmiennym rytmem. Podobnie było w Polsce i Czechosłowacji do połowy lat 50. Kiedy to architektura we wschodniej Europie znowu zaczęła wracać do tradycji modernistycznej i adaptować nowe trendy z zachodniej części kontynentu.

Wykład poprowadzi prof. Vladimir Slapeta (będzie tłumaczenie na j. polski).

Gdzie: Pawilon Architektury Zodiak

 

10 lutego (poniedziałek) godz. 18.30: Niewidoczny modernizm. Architektki w Warszawie – wykład

Centrum Interpretacji Zabytku

 

Luty_HankaWarszawianka_brama

 

Jaki był udział kobiet w modernizmie? Jak i kiedy weszły do architektury i dlaczego ich dokonania pozostawały niezauważane, marginalizowane i niedoceniane? Co wiemy o polskich architektkach jako „niewidocznych“ modernistkach? Wykład podejmie próbę odpowiedzi na te pytania, kluczowe dla zrozumienia kultury modernistycznej. Wygłosi go profesor Marta Leśniakowska, jedna z autorek książki „Pionierki”, o której wspominałam Ci tutaj. 

 

Gdzie: Centrum Interpretacji Zabytku

Wstęp: 5 zł

 

Okolice Walentynek to też czas, kiedy to właśnie miłość będzie dominować w tematyce wydarzeń. Oto przykład:

10 lutego (poniedziałek) godz. 18.00: „Od miłości nikt się nie wykręci.” – koncert walentynkowy

Muzeum Marii Dąbrowskiej

 

Luty_HankaWarsazwianka_milosc

 

Piosenki w klimacie dwudziestolecia międzywojennego zaśpiewa Ewa Makomaska przy akompaniamencie Zbigniewa Rymarza. W programie utwory m.in. Mariana Hemara, Andrzeja Własta, Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Emanuela Schlechtera.

 

Gdzie: Muzeum Marii Dąbrowskiej, uwaga ul. Progi 1 m. 13 (gdzie to jest? Zapytasz: to dawna Jaworzyńska, muzeum dawniej działało pod adresem ul. Polna 40 m. 31)

Wstęp wolny

 

12 lutego (środa) godz. 17.30: Flasze, flaszki i flaszeczki – o szklanych butelkach i ich zawartości – wykład

Muzeum Woli

 

Żeby dowiedzieć się o tym wykładzie, trzeba zastosować metodę… archeologiczną. Może dlatego, że stanowi on część cyklu „Archeologia dawnej Warszawy”;). Ani słowa o nim nie znajdziemy ani na stronie Muzeum Woli, ani Muzeum Warszawy, którego wspomniana placówka jest oddziałem.

W tej sytuacji pozostaje mi mieć nadzieję, że dobrze Cię pokieruję: jak sądzę, będzie co nieco o tym, co opisywałam w tym artykule.

 

Gdzie: Muzeum Woli, ul. Srebrna

Wstęp: trudno powiedzieć

 

Lubisz odkrywać miasta samodzielnie? Pobierz listę przydatnych aplikacji, które Ci w tym pomogą!

.

 

13 lutego (czwartek) godz. 18.00 Urodziny Pragi: Bujnówek – zapomniana karta historii Pragi – wykład

Muzeum Warszawskiej Pragi

Istniejący w XIX wieku na Pradze folwark Bujnówek w licznych opracowaniach wymieniany jest jako własność Szmula Zbytkowera. Przekaz ten w konfrontacji z faktami okazuje się jedynie legendą. O historii Bujnówka i jego właścicielach opowie Hubert Górski, archeolog.

Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi

 

13 lutego (czwartek) godz. 18:00 Grafik – „tłumacz” malarstwa. Rola reprodukcji dzieł sztuki w życiu artystycznym drugiej połowy XIX wieku – wykład

Muzeum Narodowe

 

 

To kolejny z wykładów towarzyszących wystawie prac Ignacego Łopieńskiego. W XIX wieku wzrosło zapotrzebowanie na grafikę reprodukcyjną, odtwarzającą i popularyzującą dzieła mistrzów malarstwa i rzeźby. Ryciny powstawały na zamówienie towarzystw zrzeszających artystów i miłośników sztuki oraz wielkich firm handlujących obrazami.

Znalazły również swoje miejsce na łamach ilustrowanych czasopism. Niektórzy rytownicy tego czasu osiągnęli mistrzostwo w interpretacji obrazów innych twórców. Wśród polskich rytowników byli to Henryk Redlich, działający we Francji i Belgii Feliks Stanisław Jasiński czy Ignacy Łopieński. Prace tego ostatniego obejrzysz na wystawie.

 

Gdzie: Muzeum Narodowe

 

13 lutego (środa) godz. 18.00: Narodziny nowoczesnej nekropolii w stanisławowskiej Warszawie – wykład

Pałac Myślewicki

 

Luty_HankaWarsazwianka_SAP

 

To kolejny wykład z cyklu „Warszawa oświecona – od konceptu do realizacji”. Wygłosi go dr Mikołaj Getka-Kenig, a dodatkową atrakcją będzie na pewno wnętrze Pałacu Myślewickiego, do którego pewnie nieczęsto zaglądasz.

Gdzie: Pałac Myślewicki, Łazienki Królewskie

 

 

Cały czas trwa też cykl „Varsovia. Ars et historia”, w ramach którego specjaliści z zakresu historii sztuki obnażają tajemnice kolejnych stołecznych budowli czy obiektów sakralnych.

 

25 lutego (wtorek) godz. 17.30: Legendy o Cudownym Panu Jezusie z kaplicy Baryczków – wykład

Muzeum Archidiecezji

 

Fakty i legendy… jak to Jerzy Baryczka Jezusa uratował z rąk protestantów, o tym kto i kiedy mógł przycinać włosy Jezusowi, o złodzieju co nocą do kaplicy się zakradł i jak go sam Pan Jezus do rana za włos przytrzymał, i o trzech krzyżach co Wisłą płynęły, i o rycerzu co Jezusa od niewiernych wyratował i …

Już prawie 500 lat Cudowna figura Chrystusa patronuje Stolicy, a każda epoka na swój sposób o historii Krucyfiksu opowiadała… W ostatni wtorek karnawału, najstarsze i najbarwniejsze legendy przypomni nam ks. Grzegorz Idzik, który nie poskąpi nam w tym dniu także i faktów dotyczących tej wyjątkowej rzeźby.

Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania

Wstęp: 15 zł

 

Bardzo ciekawie zapowiada się też wydarzenie, które stanowi część programu „BudujeMy!” upamiętniającego 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy stolicy, a tym samym zakończenia II wojny światowej.

 

26.02 (środa), godz. 18.00: Prezentacja Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946

Pawilon Architektury Zodiak

 

 

3 stycznia 1945 roku Krajowa Rada Narodowa podjęła decyzję o odbudowie Warszawy i ustanowieniu jej stolicą powojennej Polski, a 14 lutego 1945 roku powstało Biuro Odbudowy Stolicy. Motorem tych zmian byli ludzie, którzy od końca wojny napływali do miasta, osiedlali się wśród gruzów  i rozpoczęli odbudowę na własną rękę. Pamiętasz ich pewnie doskonale, jak ja, z serialu „Dom”. Powstałe w miejscu ruin budynki to nie tylko miejsca do życia, ale też symbol kultury, tożsamości i wyzwolenia Warszawy.

Im właśnie poświęcone będą wystawy, spotkania i koncerty, których część stanowi prezentacja cyfrowej wersji zabytkowego planu inwentaryzacji zniszczeń BOS z lat 1945-46 odbywająca się w Zodiaku. Plan trafi na portal www.mapa.um.warszawa.pl

 

Gdzie: Pawilon ZODIAK

 

I już ostatnie zaproszenie, wprowadzające te tematu, o którym szerzej – z racji rocznicy wydarzeń marcowych – zrobi się zapewne w kolejnym miesiącu.

27 lutego (czwartek) godz. 18.00 Czytelnia POLIN: Halina Hila Marcinkowska „Wieczni tułacze. Powojenna emigracja polskich żydów”

Muzeum Polin

 

 

To spotkanie promujące książkę, która w listopadzie 2019 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński. to Jej tematem jest emigracja żydowska i jej najważniejsze fale, z 1968 r. włącznie. Autorka oddaje głos ludziom, którzy w różnym czasie i różnych okolicznościach opuścili Polskę. Opowiada o ich dramatycznych losach i przedstawia żydowską imigrację w zupełnie nowym świetle.

A jest o czym mówić: w  końcu emigracja, wygnanie, wyjazdy dobrowolne, wymuszone, upragnione, albo niechciane, legalne, albo nielegalne, wyjazdy bez powrotu – to los niemal dwustu tysięcy Żydów, którzy po wojnie opuścili Polskę. Wśród nich zarówno emigranci marcowi z 1968 roku, jak i 150 tysięcy polskich Żydów, którzy opuścili kraj w latach 1945-1947.

Gdzie: Muzeum Polin

Czyżby wyjątkowo długi luty zaskoczył organizatorów imprez? Trochę się dziwię, że nikt nie zapowiada żadnej imprezy na 29 lutego. Gdyby coś się pojawiło, dowiesz się tutaj. A jeśli już zastanawiasz się, jak zorganizować wielkanocną imprezę dla swojej firmy, zapraszam do kontaktu.