Kontakt

Boże Narodzenie to czas pełen spotkań z bliskimi, czasem – wzruszeń, ale też pięknych tradycji. W tym roku możliwość podróżowania jest ograniczona, a ja, na przekór, zapraszam Cię do wyjątkowej – interaktywnej – lektury, która pomoże Ci przenieść się hen daleko i poznać tradycje, o których czasem nie miałeś pojęcia. 

 

 

Do współpracy zaprosiłam kilkunastoosobowe grono przewodników, pilotów i pasjonatów, którzy niezależnie od sytuacji mają zapał, energię i potrzebę kontaktu z publicznością. A przy świetnie opowiadają historie!

 

Dowiesz się:

 

  • gdzie w Boże Narodzenie chodzą mieszkańcy Monachium,
  • w jakim hiszpańskim mieście te święta mają słodko-klejący smak
  • kto czeka na Mikołaja w lipcu
  • a kto na widok pierwszej gwiazdki wygląda… Gwiazdora.

 

Sprawdzimy:

 

  • gdzie po raz pierwszy zabrzmiała kolęda „Cicha noc”
  • kto je kisiel z żurawiną a kto oszukanego koguta
  • i co łączyło przedwojenny Wydział Propagandy ze słynnymi krakowskimi szopkami

 

Ebook, całkowicie bezpłatnie, możesz pobrać tutaj lub klikając w okładkę poniżej.

 

 

Do Genui zabierze nas Fabrizia Scorecci, do Wielkopolski – Agnieszka Deska, o krakowskich szopkach wciągająco pisze Marta Bielecka. Małgosia Ćwiklińska-Sołtys zabiera nas do wehikułu czasu i obwozi po Lubelszczyźnie i Roztoczu. Zaglądamy do domostw i gospodarstw i słuchamy lokalnych opowieści. Trop historyczny prowadzi nas też na Mazury, gdzie za przewodnika mamy Jana Żebrowskiego. O zaskakującym procesie u stóp Pirenejów opowiada nam Anna Habiera.

 

Pewne analogie znajdziemy w impresji o świętach w Monachium, napisanej przez Annę Wilhelm-Stempień i artykule o Bożym Narodzeniu na Podlasiu, którego autorką jest Małgosia Łupińska. A czy coś z europejskich tradycji świątecznych dotarło do Australii? O tym opowie Julita Wojciechowska. Tajniki wrocławskiego stołu zdradzi nam Damian Kanclerski, a do Portugalia zabierze autorka przewodnika po tym kraju, mieszkanka Lizbony Anna Maria Szostek.

 

 

To jeszcze nie wszystko: dzięki tekstowi Dominiki Ratki z Salamanki odkryjesz, co ponad sto lat temu łączyło kulinarne tradycje tegomiasta i… Warszawy! A Jowita Ludwikiewicz pomoże Ci wybrać najlepsze wina do świątecznych potraw.

 

Do tego oczywiście sporo o świętach w Warszawie, a także polecenia – co czytać, czego słuchać i gdzie się wybrać w świąteczny czas. Jeśli spytasz: jak to „posłuchać”? Ano tak: ebook jest interaktywny, w wielu miejscach jest ikonka „łapki”, która po kliknięciu przeniesie Cię m.in. do moich ukochanych piosenek (np. Idą święta, dawniej Trójki dziś radia 3/5/7 ) i pastorałek (np. Pastorałki kulinarnej Andrzeja i Mai Sikorowskich) czy do… polecenia prezentów, którymi zachwycisz swoich bliskich.

 

 

Ebook jest pokaźny, ma 91 stron, więc zapewni Ci lekturę do samego Bożego Narodzenia. Pobierz go tutaj.

Magia świąt. Zwyczaje, tradycje, przysmaki – ebook

25 listopada 2023

Autor - Hanna Dzielińska