Marzec to dobry moment, żeby opuścić domowe pielesze i wybrać się na slow jogging, koncert wykład czy wystawę. W dzisiejszym przeglądzie wydarzeń z pierwszej połowy miesiąca coś dla siebie znajdą miłośnicy roślin, architektury, techniki, tańca oraz… pieniacze. Odnajdujesz się na tej krótkiej liście? Zatem zapraszam.

 

 

3 marca (wtorek) godz. 18.00: Dyskusja pokonkursowa na pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Pawilon Architektury Zodiak

 

Bezpłatnie październik Hanka Warszawianka Zodiak

 

O szalonych pomysłach typu łuk triumfalny na środku Wisły pewnie słyszałeś. Ostatecznie na pomnik Bitwy Warszawskiej wybrano inną lokalizację – plac Na Rozdrożu, który ostatnio staje się dyżurnym miejscem nowych upamiętnień.

Bitwa Warszawska nazwana 18. najważniejszą bitwą w dziejach świata zatrzymała inwazję Rosji Sowieckiej na Polskę i Zachód Europy. Konkurs na upamiętniający ją pomnik wygrała znana Ci zapewne pracownia Nizio Design International Mirosław Nizio z Warszawy. Pomnik będzie miał kształt przekręconego obelisku na planie kwadratu z napisem u wierzchołka „1920”.

Modelowo zachowuje się tu miasto: już we wtorek 3 marca, czyli kilka dni po ogłoszeniu wyników konkursu, zaprasza na dyskusję do zarządzanego przez siebie Pawilonu Architektury Zodiak.

Wezmą w niej udział zarówno uczestnicy konkursu, jak i członkowie jury. Jeśli ciekawią Cię ten i inne projekty zgłoszone na konkurs, do 6 marca możesz je oglądać nie gdzie indziej, jak właśnie w Zodiaku.

Gdzie: Pawilon Architektury Zodiak

 

Tego samego wieczoru miłośników architektury zainteresować może inne wydarzenie – cotygodniowy wykład w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Będzie poświęcony kościołowi na Przyrynku.

 

3 marca (wtorek) godz. 17.30: Gotyk nadwiślański czy nie? Architektura warszawskiego kościoła mariackiego – wykład

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

 

 

Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został wzniesiony w początkach XV w. jako parafialny dla Nowej Warszawy. Dziś to po prostu Nowe Miasto.

Losy świątyni były w ciągu wieków burzliwe: niszczona w czasie potopu szwedzkiego, przebudowywana w XIX w. bombardowana w 1944. Odbudowa powojenna w pełni nie przywróciła pierwotnego wyglądu.

Odtworzyła jednak bryłę i układ przestrzenny, a to, wraz z przekazami źródłowymi, daje już podstawę dla szukania bliskich analogii i określenia warsztatu budowlanego. Byli to z pewnością budowniczowie działający wcześniej na terenie państwa krzyżackiego. Wzorów dla naszego kościoła należy szukać w architekturze nadwiślańskiej historycznej krainy zwanej Pomezanią – piszą organizatorzy.

Wykład wygłosi dr Ewa Korpysz.

Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania

Wstęp: 15 zł

 

I jeszcze jedna propozycja na wtorek.

 

3 marca (wtorek) godz. 18.00: Wodociągi warszawskie. Przygoda grafika z historią miasta – wykład

Muzeum Drukarstwa

 

 

Prelekcja będzie poświęcona projektowania albumu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega praca architekta książki  i prześledzą kolejne jej etapy.

Prowadzący opowie o poszczególnych procesach tworzenia unikatowego wydawnictwa, które za sprawą odpowiedniego doboru czcionek, materiałów i oprawy złożyło się na oryginalną, piękną edytorsko książkę o związku miasta z Wisłą.

Autorem prelekcji będzie Andrzej Tomaszewski – drukarz, typograf, poligraf, i publicysta.

Gdzie: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25

Wstęp: 5 zł

 

Następne wydarzenie przypomniało mi, jak przed siedmioma laty na hurra organizowałam serię spacerów poświęconych profesorowi Janowi Zachwatowiczowi, któremu swój dzisiejszy kształt zawdzięcza m.in. warszawska Starówka. Spotkanie z córkami profesora odbyło się w najgorętszy chyba dzień roku, ale klimatyczny (choć przecież nie – klimatyzowany) taras na Żoliborzu sprawił, że dwie godziny minęły jak z bicza strzelił. Dzięki współpracy z macierzystym wydziałem Jana Zachwatowicza, Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, udało nam się wówczas wprowadzić prawdziwe tłumy warszawiaków do jego pracowni i archiwum.

 

Teraz, jak widzę, pałeczkę przejmują kolejni odkrywcy tej ważnej dla miasta postaci i w 120. rocznicę urodzin Profesora organizują wykład.

 

7 marca (sobota) godz. 16:00 Spotkanie inaugurujące program upamiętnienia 75. rocznicy odbudowy stolicy „BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy

Dom Spotkań z Historią

 

 

Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie będzie składać się z wykładu Andrzeja Skalimowskiego o życiu i dokonaniach profesora Jana Zachwatowicza, dyskusji w gronie varsavianistów, historyków, historyków sztuki i  architektów oraz wspomnień.

Gdzie: Dom Spotkań z Historią

 

Inną propozycję ma na ten dzień Zamek Królewski. To gratka dla miłośników kwiatów.

 

7 marca (sobota) od godz. 12.:00 Na górze róże, na dole bez. Świat roślin Zamku Królewskiego w Warszawie 

Zamek Królewski

 

 

To seria wydarzeń, na które składają się wykłady, konkursy i wycieczka po ogrodach. Oto szczegóły:

Godz. 12.0013.30

  • Rośliny też umieją mówić. O tym, co i jak mogą nam powiedzieć kwiaty i owoce na obrazach”  – wykład, Alicja Jakubowska
  • „Sekretne życie w Ogrodach Zamkowych. Tajemnice świata roślin i tajniki sztuki ogrodowej w odtworzonych Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie” – wykład, Monika Drąg,
  • „Nie tylko róże i nie tylko dla pań. Motywy roślinne w klasycystycznych zamkowych dekoracjach” – wykład, dr hab. Halina Galera

Godz. 13.30-14.45

  • „Ulubione rośliny architektów starożytnej Grecji i Rzymu” – pokaz i degustacja roślin typowych dla sztuki klasycystycznej, dr hab. Halina Galera
  • „Gdzie jest karczoch” – konkurs z nagrodami (do wygrania 100 cebulowych roślin doniczkowych)
  • Pokaz układania historycznych bukietów kwiatowych, Małgorzata Łęska

14.45 -15.15

Zwiedzanie ogrodów zamkowych

Gdzie: Zamek Królewski

 

Później można wybrać się do Polinu, gdzie zaplanowano premierę płyty „Polskie tango hebrajskie” oraz milongę.

 

 

Niespodzianki od Hanki Warszawianki

Nie chcesz, żeby coś Ci umknęło? Zapisz się na cotygodniowy newsletter, a warszawskie nowinki, recenzje nowych miejsc i wyjątkowe opowieści zza kulis będą trafiać bezpośrednio do Twojej skrzynki. A na dzień dobry otrzymasz „Miasto odkrywców. Odkrywcy miasta”. Pobierz bezpłatnie!

.

 

 

7 marca (sobota) godz. 17.00 Polskie tango hebrajskie – premiera płyty i milonga

Muzeum Polin

 

 

Album “Polskie Tango Hebrajskie” wyszedł nakładem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przedwojenny świat polsko-żydowskiej muzyki popularnej przybliżą kuratorzy projektu i autorzy opracowania, dr Tomasz Jankowski i dr Katarzyna Zimek.

Po spotkaniu z autorami organizatorzy zapraszają na milongę. Za oprawę muzyczną wieczoru odpowiadać będzie Katarzyna Zimek. Na playliście znajdą się hebrajskie utwory z albumu oraz ich polskie pierwowzory, a także inne polskie przedwojenne tanga — te dobrze rozpoznawalne i te zupełnie nieznane dziś szerszej publiczności, pochodzące ze zdigitalizowanej prywatnej kolekcji przedwojennych płyt gramofonowych didżejki.

Jak piszą organizatorzy, polskie tanga w języku hebrajskim stanowią wyjątkowy rozdział w historii żydowskiej muzyki w Polsce czy też polskiej muzyki w Palestynie. Reprezentują gatunek niespotykany w żadnym innym kraju europejskim. Ich fenomen związany jest z nadzwyczajną popularnością dancingów oraz nasilającymi się postawami syjonistycznymi w Polsce w latach trzydziestych.

Hebrajskie tanga były autorskim pomysłem twórców związanych z warszawską wytwórnią fonograficzną Syrena Record. Utrwalone zostały na płytach gramofonowych tej wytwórni w latach 1936-1939 i były przeznaczone na eksport do Palestyny. W większości stanowiły hebrajskie adaptacje popularnych polskich przebojów, takich jak „To ostatnia niedziela” czy „Graj, skrzypku, graj”. Dzięki nim język hebrajski — wcześniej zarezerwowany w muzyce żydowskiej wyłącznie do sfery religijnej — stał się w swej odrodzonej wersji językiem muzyki popularnej towarzyszącej wieczornym tańcom i flirtom zakochanych.

Samo użycie w tangu języka hebrajskiego stanowiło wówczas deklarację ideową. Ale rewolucyjnemu tangu hebrajskiemu towarzyszyła też nuta sentymentu: żydowskim emigrantom z Polski osiedlającym się w Palestynie nagrania przypominały dawną ojczyznę i dawny styl życia. Ben Lewi w Tel Awiwie wciąż śpiewał głosem Adama Astona, głosem roztańczonej Warszawy lat trzydziestych.

Kruche płyty szelakowe, na których utrwalone zostały te nagrania, przetrwały kataklizm wojny w zdziesiątkowanych egzemplarzach. W albumie, na który składają się dwie płyty CD, utwory hebrajskie zestawiono w pary z polskimi pierwowzorami.

 

Z kolei w niedzielę można włączyć się w świętowanie… Purim.

 

8  marca (niedziela) godz. 16:00 „Żydowska Ulica” – koncert z okazji Święta PURIM

Klubokawiarnia Babel, ul. Próżna 5

 

 

„Żydowska ulica” to podróż przez świat opowiedziana muzyką autorów żydowskiego pochodzenia, na którą składają się utwory o tematyce żydowskiej oraz pieśni żydowskie m.in.: Jeruszalaim szel zahaw, Dona Dona, Shalom aleichem, Rebeka, Hava nagila i wiele innych.

Występują: Iza Szafrańska – wokal, Przemysław Zalewski – pianino, Przemysław Skałuba – klarnet, Sebastian Wypych – kontrabas

Gdzie: Klubokawiarnia Babel, ul. Próżna 5

 

Można też wybrać się na slow jogging po Łazienkach Królewskich.

 

8, 15 lutego (niedziela) godz. 9.00: Slow jogging

Łazienki Królewskie

 

 

To spokojne bieganie, które pozwala spalić kalorie i poprawić wydolność. Slow Jogging, czasem wolniejszy niż spacer, nie naraża na kontuzje, nadmierne zakwasy czy zmęczenie. Zalet jest więcej: wzmacniamy mięśnie, przeciwdziałamy otyłości, cukrzycy, chorobom krążenia, osteoporozie i przedwczesnemu starzeniu.

Zajęcia skierowane są m.in. do osób, które nie wiedzą, jak zacząć biegać, które chciałby poprawić swoją technikę lub wrócić do biegania po kontuzji.

Start w każdą niedzielę o godz. 9.00 przy Ogrodzie Chińskim, nieopodal bramy wejściowej od ul. Agrykola.

Organizatorem zajęć jest Beata Brzezowska, tel. 507 095 084, brzezowska@gmail.com. Drugi prowadzący: Michał Pronobis-Proński, tel. 510 037 743.

Gdzie: Łazienki Królewskie

 

12 marca (czwartek) godz. 18.00 Niewielkie resztki z Solnej. Powojenne szkice Izaaka Celnikiera wobec doświadczenia Zagłady – wykład

Żydowski Instytut Historyczny

 

Zuzanna Benesz-Goldfinger z Działu Sztuki ŻIH opowie o wybranych ilustracjach Izaaka Celnikiera do opowiadań Abrahama Rejzena wydanych w 1957 r. przez wydawnictwo Idisz Buch. Opowiadania Rejzena, które powstały w pierwszym trzydziestoleciu XX w., nie mogły dotyczyć Zagłady.

 

Jednak Izaak Celnikier – artysta ocalały z Szoa – w swoich tworzonych w latach 50. XX w. ilustracjach zawarł sensy związane z II wojną światową i osobistym doświadczeniem Zagłady.
W czasie spotkania przedstawione zostaną jidyszowe opowiadania i rysunki Celnikiera, które będzie można obejrzeć w oryginale.

Gdzie: Żydowski Instytut Historyczny

 

14 marca (sobota) godz. 16.00: Wędrujący Uniwersytet Muranowski – spotkanie

Klubokawiarnia Międzypokoleniowa

 

 

To kolejna odsłona dobrych praktyk w funkcjonowaniu muzeum w mieście. Jeszcze przed otwarciem Muzeum POLIN zaprosiło w swoje progi okolicznych mieszkańców, czyniąc z nich tym samym swoich najlepszych ambasadorów. Dobrze by było, gdyby również inne muzea (w tym – miejskie) wychodziły z podobnymi inicjatywami. Współpraca kwitnie, co więcej, stała się przyczynkiem do nachodzącej wystawy „Tu Muranów”.

Tym razem tematem spotkania Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego będzie „Tu Muranów – historie osobiste”. Będzie to rozmowa o tym, w jaki sposób w różne działania lokalne prowadzone na Muranowie włączany jest głos mieszkanek i mieszkańców osiedla, ich indywidualne historie, subiektywna pamięć i doświadczenia.

Czym dla mieszkańców/ mieszkanek jest Muranów, jak się zmienia, jakie artefakty, wydarzenia czy miejsca tworzą osobistą mapę osiedla? Jaki jest stosunek do przeszłości tego miejsca i jak postrzegana jest jego przyszłość?

Jako pretekst do rozmowy posłuży przegląd różnych działań twórczych realizowanych przez Muzeum POLIN, które odkrywały osobiste historie związane z Muranowem, a także zapowiedź wybranych inicjatyw, towarzyszących nadchodzącej wystawie „Tu Muranów”, do współtworzenia których mamy nadzieję zachęcić muranowian i muranowianki. Spotkanie poprowadzi Ewa Chomicka, kierowniczka Laboratorium Praktyk Muzealnych w Muzeum POLIN.

Gdzie: Klubokawiarnia Międzypokoleniowa, Anielewicza 3/5

 

14 marca (sobota) godz. 12.00: Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha, czyli o baroku inaczej

Zamek Królewski

 

 

To kolejne z cyklu Zamkowych Spotkań Literackich, prowadzonych przez Daniela Artymowskiego. Najbliższe poświęcone będzie wielkanocnym skojarzeniom rozmaitych poetów. Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu kojarzyły się one z Janem Sebastianem Bachem. A jakie skojarzenia mieli pozostali, chociażby Czesław Miłosz?

A o tym, czy Wielkanoc warto spędzić we Włoszech, posłuchasz w drugiej części mojego wywiadu z Jarkiem Wistem (również artystą)

Gdzie: Zamek Królewski

Wstęp: 10 zł, zbiórka w Sieni pałacu Pod Blachą

 

15 marca (niedziela), godz. 16. 00: koncert Daniela Gałązki z zespołem

 Klubokawiarnia Babel

 

Jak zapowiada artysta, będzie to opowieść o drodze i nagłych, nieoczekiwanych odkryciach Prawd i Tożsamości. O zawiłościach i tajemnicach losu. O Człowieku, którego Formuje i Dopełnia poznana historia. O Intuicjach i Nadziejach. Opowieść w piosenkach Zespołu DGZZ, kompozytora Daniela Gałązki i poety Piotra Brymasa, którego Sprawa dotyka…

Zespół DGZZ powstał w 2002 roku i stanowi kontynuację solowej działalności Daniela Gałązki. „I zobacz”, to trzecia płyta zespołu zaaranżowana i nagrana w nowym składzie, z wyjątkowymi muzykami Piotrem Aleksandrowiczem i Krzysztofem Szmańdą.

 

14-15 marca (sobota-niedziela) XII Wystawa Tulipanów

Pałac w Wilanowie

 

 

Jak co roku wiosną do swojej oranżerii na wystawę tulipanów wyprodukowanych w polskich gospodarstwach ogrodniczych zaprasza pałac w Wilanowie.

Wystawie towarzyszą kiermasz kwiatowo-cebulowy i niezwykle rozbudowany program towarzyszący – wykłady, warsztaty itp. Szczegóły znajdziesz tutaj.

 

 

Coś Cię zaciekawiło? To oczywiście tylko wybrane propozycje, więcej znajdziesz np. w artykule o pomysłach na wieczór w Warszawie. Zapraszam tędy.