Sierpień w Warszawie zapowiada się gorąco. W odróżnieniu od kilku innych europejskich stolic, u nas życie kulturalne i artystyczne kwitnie. Tylko w tym tygodniu (w same dni robocze!) możesz wybrać się na plenerowy koncert czy do kina pod chmurką – do wyboru: na film o architekturze albo sławnym muzyku. Zapraszam też na dwa autorskie spacery oraz na scenę teatralną nad Wisłą. Poczytaj, gdzie pójść między 6 a 10 sierpnia. 

 

 

1. Wieczory Chopinowskie na Okólniku

Wtorek (7.08) godz. 18.00, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

 

Przez całe wakacje, w każdy wtorek, na dziedziniec uczelni (albo do Sali koncertowej, w razie niepogody) zaprasza Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, położony nieopodal muzeum kompozytora. Tegoroczna, czwarta edycja imprezy ogniskuje się na muzyce polskiej i nosi tytuł „W kręgu Fryderyka Chopina”. W każdym tygodniu koncertują przedstawiciele innej z dziewięciu polskich uczelni muzycznych.

Po interpretacji muzyków z Krakowa, Gdańska, Katowic i Szczecina nadeszła pora na Akademię Muzyczną im. Bacewiczów w Łodzi. W ten wtorek, 7 sierpnia, będzie ją reprezentował Cezary Karwowski.

Jeśli rzadko zapuszczasz się w te rejony, wizyta na sąsiednim skwerze Wodiczki może być dla Ciebie sporą niespodzianką: z okien dawnej Akademii niezależnie od pory roku słychać muzykę, między alejkami stoi kamienny klucz wiolinowy, a co pewien czas do dźwiękowego pejzażu dołącza jeszcze utwór grany przez ławeczkę Chopina. To zdecydowanie serce warszawskiej muzyki!

Dyrektorem artystycznym cyklu jest rektor UMFC prof. Klaudiusz Baran, zaś koncerty prowadzi Piotr Wojciechowski.

 

sierpień w Warszawie

 

2. Teatr nad Wisłą: „Casting. Poczekalnia”

Wtorek (7.08) godz.20.30; Pomost 511

 

Dzięki połączonym siłom Dzielnicy Wisła (czyli jednostki miejskiej) i właścicieli Pomostu 511 (na wysokości płyty Desantu) już we wtorek wieczorem mieszkańcy i goście zaproszeni są na spektakl „Casting. Poczekalnia”, który po raz pierwszy pokazano na Festiwalu Piotra Skrzyneckiego 2017, a później grano na przeglądzie teatralnym: Przedwiośnie Małych Form Teatralnych 2018 w Limanowej.

Spektakl na kanwie tekstu „Poczekalnia”, wyreżyserowany przez Jakuba Wonsa to pełna zwrotów akcji historia dwóch przyjaciół, którzy rywalizują o tę samą rolę w tytułowym castingu. Może on odmienić ich losy, tyle, że… rola jest jedna, a ich dwóch. Połączonych wspomnieniami o przegranej walce o tę samą, ukochaną kobietę i pewnych, że w kwestiach zawodowych ani życiowych nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Jak piszą organizatorzy: to polemika ze stereotypami wyobrażeń na temat życia Aktora, pławiącego się w luksusie, jedzącego na złotych talerzach. Historia opowiedziana od strony kulis, teatr w teatrze. Coś co widzowie lubią najbardziej – uchylenie rąbka tajemnicy, tego co w życiu aktora jest skrywane i niewidoczne. Wszystko zostało niebywale sprytnie i zabawnie napisane przez Macieja Kowalewskiego. Cała historia to splot anegdot, legend, mitów i faktów z życia niejednego aktora.

Adaptacji tekstu na potrzeby sceny dokonał Sebastian Cybulski, za muzykę odpowiada Szymon Suchoń, produkcją zajęła się Kantyna Kulturalna. Występują Sebastian Cybulski i Andrzej Popiel.

 

 

sierpień w Warszawie

 

 

 

Niespodzianki od Hanki Warszawianki

 

3. „The Doors. Historia nieopowiedziana” – pokaz filmu

Wtorek (7.08) godz. 21.00, Amfiteatr w Łazienkach Królewskich

 

Wyjątkowe wnętrze łazienkowskiego amfiteatru, pamiętającego czasy króla Stanisława Augusta, na kilka letnich tygodni zmienia się w scenę plenerowego kina. Zaplanowane na wszystkie wtorki sierpnia i pierwszy wtorek września pokazy odbywają się w ramach „On Art. Festiwalu Kina i Sztuki”. Każdy z filmów tematycznie lub formalnie oscyluje wokół tematu sztuki.

7 sierpnia o 21.00 zaprezentowany zostanie film „The Doors. Historia niepowiedziana”. To dokumentalna kronika 5-letnich działań grupy The Doors opowiedziana przez niezależnego amerykańskiego reżysera Toma Dicillo. Posługując się wyłącznie materiałami filmowymi z epoki, komentowanymi zza kadru głosem Johnny’ego Deppa, maluje on portret charyzmatycznego lidera zespołu, Jima Morrisona i towarzyszących mu muzyków.

Zebrani po zmroku w Łazienkach Królewskich widzowie zobaczą przed pokazem serię produkcji krótkometrażowych oraz cykl „Muzeum Utracone”, przypominający o dramatycznych wojennych losach polskich dzieł sztuki.

Organizatorzy (Fundacja Rozwoju Kinematografii, WyświetlFilm.pl i Muzeum Łazienki Królewskie) zastrzegają, że w przypadku deszczu seanse są odwoływane.

Do końca wakacji w Amfiteatrze będzie można zobaczyć jeszcze:
14 sierpnia 2018 r. „Twarze, plaże”
21 sierpnia 2018 r., „W absolutnej ciszy”
28 sierpnia 2018 r., „Młynarski. Piosenka finałowa”
4 września 2018 r., „Czarny łabędź”

 

sierpień w Warszawie

 

4. Miasto ze snów. Warszawa Zbyszka Siemaszki – spacer z NAC

Środa (8.08) godz. 18.30, spotkanie: Okólnik pod Uniwersytetem Muzycznym

„Fotograf zakochany w stolicy” – tak o Zbyszku Siemaszce pisał w 1963 roku lubelski „Sztandar Ludu”. I była to ze wszech miar prawda. A swoją miłość mógł podsycać, będąc przez kilkadziesiąt lat głównym fotografem tygodnika (!) Stolica. To się nazywa praca z pasją!

W ramach tegorocznej edycji spacerów szlakiem zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego w środę wieczorem (wtedy już naprawdę nie jest tak upalnie) zapraszam Cię na spacer śladami Siemaszki.

Sprawdzimy m.in.

  • jaką sztuczkę stosował fotograf, by odbudowująca się Warszawa wyglądała jak Nowy Jork
  • na ile pamięć o nowoczesnej architekturze lat 50. I 60. zawdzięczamy zdjęciom Siemaszki
  • jakich miejskich wydarzeń Zbyszko Siemaszko nigdy nie opuszczał
  • kiedy po Warszawie tłumnie jeździli zagraniczni kierowcy
  • jak „Swojak” stał się najwierniejszym dokumentalistą stolicyDołączysz? Chodź, nie bądź wiśnia. Wstęp wolny.

 

sierpień w Warszawie

 

5. Letnie Wieczory Muzyczne DZIEKANKA

Środa (8.08), godz. 18.00, Krakowskie Przedmieście 56/60

 

Alternatywą w środowy wieczór będzie koncert na dziedzińcu akademika szkół artystycznych czyli Dziekanki. Wiesz, że odbudowano go po wojnie ze składek mieszkańców Krakowa? A ci pozostawili swój herb oraz… lajkonika z kamienia. Jeśli nie widziałeś – do końca sierpnia co środę o 18.00 możesz tu przyjść na 18. Edycję Letnich Wieczorów Muzycznych Dziekanka.

Wśród wykonawców są zarówno studenci i absolwenci, jak i pedagodzy oraz goście Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W repertuarze m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara.

W tę środę 8 sierpnia o 18.00 obędzie się koncert „W klimacie iberoamerykańskim”: Piotr Przedbora (gitara), Ada Dobrowolska (skrzypce), Mateusz Kowalski (gitara)

Dyrektorem artystycznym cyklu jest rektor UMFC prof. Klaudiusz Baran, a koncerty prowadzi Andrzej Krusiewicz. Pełny program znajdziesz tutaj. 

 

sierpień w Warszawie

 

6. „Czworonogi II RP” – spacer charytatywny

Czwartek (9.08) godz. 18.00, spotkanie: róg ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów

„Do serca przytul psa, weź na kolana kota”… śpiewał Jan Kaczmarek z kabaretu „ELITA”. A ja proponuję Ci czwartkowy wieczór spędzić na spacerze ze swoim pupilem oraz… ze mną, tak, z Hanką Warszawianką. W ramach letniej akcji „Przewodnicy warszawscy dla Korabek” prowadzę charytatywne spacery, których cały dochód trafi do korabiewickich puszek i zostanie rozdysponowany pomiędzy cierpiące – również z powodu upałów – psy.

A skoro pensjonariuszami schroniska są psy, tematem spaceru zostały… czworonogi II RP – zwłaszcza te, które na salonach radziły sobie wyśmienicie. Ale nie tylko – w końcu Polska końmi stoi, więc i tym zwierzętom poświęcone zostanie sporo miejsca podczas czwartkowego, wieczornego spaceru.

Sprawdzimy m.in.:

  • który z czworonożnych pupili był ulubieńcem międzywojennej prasy
  • jakie zwierzęta ratowały skórę swoim właścicielom
  • który z artystów zasłynął z przedstawień zwierząt
  • gdzie w Warszawie najłatwiej można spotkać łosie z Kampinosu

Spróbujemy też sprawdzić, dokąd tupta nocą jeż, ale tu nie gwarantuję sukcesu? .

 

sierpień w Warszawie

 

7. „Ludzki wymiar” oraz „Do widzenia, do jutra” – pokaz filmów

Czwartek (9.09) godz. 20.00, Foksal 4

 

Może już wiesz, a może jeszcze nie: od kilku miesięcy w oficynie pałacu Zamoyskich zamykającego perspektywę ulicy Foksal działa Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, który za swoje hasło przyjął słowa „przestrzeń wspólna jest wartością”. W takim duchu organizowane są pierwsze inicjatywy: mają za cel uwrażliwić Polaków na kwestie architektoniczno-urbanistyczne, między innymi popularyzując dokonania polskich architektów i urbanistów.

Najnowszą inicjatywą jest cykl „NIAiU wieczorową porą. Kino letnie na Foksal”. Co czwartek wieczorem w ogrodzie pałacu Zamoyskich, polegując na leżakach i przegryzając dostępne za kilka złotych, na miejscu, przekąski, można oglądać filmy traktujące o architekturze i urbanistyce. I pomyśleć, że przed dwustu pięćdziesięciu laty warszawiacy, zachęceni przez przedsiębiorczego właściciela Fryderyka Kabryta, też przychodzi w to miejsce (wówczas zwane Vauxhall), by beztrosko bawić się i korzystać z życia!

W ten czwartek, 9 sierpnia, pokazany zostanie „Ludzki wymiar” w reżyserii Andreasa Dalsgaarda, z 2012 roku. Jego bohaterem jest jeden z ulubionych architektów warszawskich aktywistów miejskich, Duńczyk Jan Ghel. On i jego zespół przed kilkunastu laty postawili sobie za cel przywrócenia miast mieszkańcom i odebrania ich samochodom. Miejska urbanistyka – według ich planów – ma zmieniać się w taki sposób, by to właśnie tytułowy ludzki wymiar był w niej zdecydowanie najważniejszy.

Później coś dla siebie zobaczą wielbiciele Zbyszka Cybulskiego – współzałożyciela, reżysera i aktora gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom. To jego życie przeplata się w tle filmu „Do widzenia, do jutra…” w reżyserii Janusza Morgensterna, z 1960 roku, który zostanie wyświetlony o godz. 21.30.

 

sierpień w Warszawie

 

8. „Park Żeromskiego w Warszawie” – wystawa plenerowa

Codziennie do 18.00, Nowy Świat 18/20 

 

To historia niemalże filmowa: na półki znanego wszystkich varsavianistom antykwariatu Kwadryga trafia niepozorny album z kolekcji Kazimierza Piątka, amatorsko badającego dzieje stolicy. Publikacja, składająca się z dwudziestu dziewięciu fotografii przedstawia początkową fazę prac nad żoliborskim parkiem Żeromskiego. Album trafia w ręce Janiny Westermark, a kiedy zaczyna się rewitalizacja parku – docierają do niej pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Nie wiadomo, kto wykonał fotografie, ale na wielu z nich widnieje nazwisko J.Pileckiego. Po kwerendzie okazuje się, że to fałszywy trop: to miejski urzędnik, który – tego wykluczyć nie można – zlecił dokumentację prac.

Grunt, że odkrycie unikatowego albumy stało się pretekstem do organizacji planszowej wystawy plenerowej „Park Żeromskiego w Warszawie”, którą można oglądać w godzinach pracy urzędu na dziedzińcu pałacu Branickich przy Nowym Świecie. Zaprezentowano na niej, jak przebiegały roboty ziemne, wytyczano drogi, umacniano skarpy fortu i sadzono rośliny. Część plansz poświęcono innym ogrodom międzywojennej Warszawy.

 

sierpień w warszawie

 

A jeśli masz ochotę na wyjątkowy, autorski spacer szlakiem, który sam zaproponujesz (a czemu nie?), zapraszam do kontaktu. Chętnie przygotuję go dla Ciebie albo Twoich gości czy kontrahentów.