Warszawskie kulturalne lato zaczyna się… donośnie. Muzyka klasyczna przez miesiąc wypełniać będzie dziedziniec Zamku Królewskiego, Jan Kochanowski wyprawia huczne imieniny, a ja zapraszam na odkrywanie architektury Warszawy wieczorową porą. W ten weekend coś dla siebie znajdą też amatorzy fotografii, teatrów ulicznych oraz ci, którzy cały rok marzą o zobaczeniu wysmakowanych wnętrz pałacu Rzeczpospolitej. Zapraszam na przegląd najciekawszych wydarzeń weekendu.

 

1. Imieniny Jana Kochanowskiego, ogród Krasińskich

30 czerwca

 

Literacki piknik organizowany przez Bibliotekę Narodową w tym roku będzie miał dwóch bohaterów: solenizanta czyli Jana Kochanowskiego oraz Zbigniewa Herberta. Jeśli dołożyć do tego stulecie Niepodległości, mamy doskonały przepis na intelektualną ucztę z wielkim rozmachem.

Na pikniku będzie można się zaopatrzyć w książki od siedemdziesięciu wydawców, ale najważniejsze są rzecz jasna spotkania z żywym słowem. A jest z czego wybierać: zaproszeni pisarze będą rozmawiać o bohaterach peerelowskiej codzienności, Filip Springer i Tomasz Konior podyskutują na temat „sztuki z fantazji i kamienia”, o korespondencji Herberta z Wisławą Szymborską opowie Ryszard Krynicki a postać i twórczość autora Pana Cogito w rozmowie z Magdaleną Mikołajczuk przybliży Andrzej Franaszek.Będzie też można porozmawiać z Ernestem Bryllem i Pawłem Sołtysem/Pablopavo.

Nie zabraknie żelaznych punktów programu: meczu poetyckiego (z Anną Seniuk i Andrzejem Sewerynem jako kapitanami przeciwnych drużyn), slamu czy Pieśni świętojańskiej o Sobótce Jana Kochanowskiego w premierowej aranżacji. Muzykę zapewnią Kwadrofonik, Maryna C oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

 

 

Dla wielbicieli Warszawy Imieniny Jana Kochanowskiego to jak co roku fenomenalna okazja do zobaczenia wnętrz pałacu Krasińskich. Jego właściciel, Jan Dobrogost Krasiński, chciał splendorem rezydencji przewyższyć Wilanów Jana III Sobieskiego. Czy mu się udało? Przekonaj się w sobotę: tego dnia w pałacu będzie można oglądać pokaz Pan Cogito w podróży – oryginały bezcennych rękopisów Zbigniewa Herberta związanych z wojażami poety.

Kliknij po szczegółowy program.

 

 

 

 

2. Czasowe pracownie konserwatorskie – zwiedzanie, Królikarnia

Niedziela 1 lipca 12.00-14.00/Wtorek, środa 17.00-18.00, wstęp wolny

 

Przed zbliżającą się wystawą „POMNIK. Europa Środkowo – Wschodnia 1918 – 2018” Muzeum Rzeźby postanowiło wprowadzić warszawiaków za kulisy ekspozycji. Na przełomie czerwca i lipca wystawy w salach ekspozycyjnych ustępują miejsca czasowym pracowniom konserwatorskim. Pod okiem zwiedzających studenci studentów Wydziału Konserwacji warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych będą zajmować się dziełami Ksawerego Dunikowskiego.

W tymczasowych pracowniach konserwatorskich będzie można poznać tajniki pracy konserwatorów, zobaczyć na żywo, jakim procesom poddawane są rzeźby oraz porozmawiać ze specjalistami. Jeśli zawsze marzyło Ci się poznanie muzeum „od kuchni”, to właśnie teraz nadarza się po temu wyśmienita okazja.

 

 

 

 

 

3. Festiwal Sztuka Ulicy

sobota-niedziela

 

Rynek Nowego Miasta, park Szczęśliwicki, plac Defilad – to tylko kilka z miejsc, gdzie warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać popisy artystów teatrów ulicznych. Coroczne wydarzenie z pogranicza tańca, cyrku, teatru i performance’u obydwa się w stolicy od 1993 roku. Oprócz trup polskich, do współpracy zaproszeni zostały zespoły z Anglii, Holandii i Ukrainy.

Polskę reprezentuje m.in. teatr KTO z Krakowa, ze spektaklem „Zapach czasu. Opus 2” w reżyserii  Jerzego Zonia. Zainteresowanym twórczością artystów warszawskich polecam „W niemym kinie”, najnowszą produkcję Teatru Pantomimy Mimo w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka.

Szczegóły znajdziesz tutaj.

 

 

 

 

Niespodzianki od Hanki Warszawianki

4. Architektura Niepodległej cz.2, spacer

Niedziela, 1 lipca godz. 18.00 start przed gmachem głównym SGH

 

Podczas prowadzonego przeze mnie, czyli Hankę Warszawiankę spaceru opartego na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego spaceru przekonamy się:

  • gdzie w międzywojennej Warszawie można było spotkać najwięcej urzędników w domowych pieleszach
  • jak marzenia architektów z dnia na dzień stały się rzeczywistością
  • czemu nie powstała Dzielnica Nauki

A jeśli lubisz poznawać miasto z przewodnickim komentarzem, zajrzyj tutaj pamiętaj też, że chętnie przygotuję trasę specjalnie dla Ciebie lub Twoich gości!

 

 

 

5. Festiwal Ogrody Muzyczne, dziedziniec Zamku Królewskiego

30 czerwca-31 lipca

 

Jeśli słyszysz „miasto muzyki” na myśl przychodzi Ci pewnie Wiedeń. Ale czy warszawiacy nie są miłośnikami muzyki klasycznej? Organizowany po raz osiemnasty Festiwal Ogrody Muzyczne dowodzi, że są, jak najbardziej. Jak inaczej wypełnić tysiącosobowy namiot podczas siedmiu koncertów i siedemnastu projekcji : filmów muzycznych, dokumentalnych, retransmisji z Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj, Wiednia, Salzburga, Bregencji? Taki właśnie cel stawiają sobie organizatorzy imprezy. W tym roku gośćmi honorowymi są Austria, Bułgaria i Estonia.

Jednym z wyjątkowo ciekawie zapowiadających się wydarzeń jest występ I, CULTURE Orchestra, stworzonej przez Instytut Adama Mickiewicza. Są w niej muzycy z sześciu krajów, w tym roku doproszono jeszcze artystów z Węgier. Najpierw spędzają dwa tygodnie na kursach mistrzowskich (w tym roku – w Katowicach), pod okiem wirtuozów z najlepszych światowych orkiestr. Potem zaczynają tournée po Europie – inauguracyjny koncert dając właśnie na dziedzińcu warszawskiego zamku. Dalej ich droga prowadzi do Francji, Holandii, Belgii i Niemiec. W programie są polskie kompozycje – Moniuszki czy Pendereckiego (poza Warszawą) oraz m.in. Strawińskiego, Chaczaturiana, Czajkowskiego, co ma pokazać nie tylko kunszt muzyków ale i dorobek poszczególnych krajów Europy Wschodniej.

Program znajdziesz tu.

 

6. Wystawa fotografii Harry’ego Weinberga, klubokawiarnia Babel

 

Wielkoformatowe  czarno-białe fotografie ocalałego z Rzezi Woli autora pokazują, jak zmieniało się życie w polskich miastach w kolejnych dekadach PRL. Autor ma na swoim koncie etat instruktora fotografii w Pałacu Młodzieży w Warszawie, asystenta fotografa Edwarda Hartwiga, fotoreportera w miesięczniku „Polska oraz  Polskiej Agencji „Interpress”. Od drugiej połowy lat 70. razem  z Markiem Czudowskim współtworzył duet, który zajmował się fotografią reklamową – nieprzerwanie do początku lat 90. Dlatego wystawa może Cię zaskoczyć: obok obrazów siermiężny PRL  czuć na niej powiew wielkiego świata.

 

 

 

Znalazłeś coś dla siebie? Do zobaczenia!