Przez całe lato gośćmi serii „Przewodnik na wakacjach” byli znawcy pięknych miejsc w Polsce i Europie. Dziś idziemy krok dalej: nasi goście mają dla Ciebie polecenia gdzie zjeść, skąd zobaczyć najpiękniejszy widok, co czytać a czego unikać w ich mieście. Jeśli są to przewodnicy, znajdziesz tu też sposób, jak skontaktować się, by zamówić ich usługę. Na pierwszy ogień idzie mój ukochany Wrocław, po którym oprowadzał nas pasjonat – miasta, roweru i gór – Maciej Pańko.
Kto? Maciej Pańko
Zawód: pracownik banku
Jak to się stało ze zostałaś/zostałeś przewodnikiem?
Jestem samozwańczym przewodnikiem po górach, ciągając moich znajomych z pracy, ze szkół i różne towarzystwo po ciekawych górskich okolicach. Z córką zdobyłem Koronę Gór Polski, gdzie na ostatnim 28 szczycie (Rysach) zameldowaliśmy się w jej 10 urodziny ?.
Co spowodowało, że się tutaj znalazłeś?
Urodziłem się tutaj. Pokochałem miasto, ludzi i już nie chciałem się stąd ruszać. A bliskość gór jeszcze mocniej motywuje mnie do mieszkania tutaj.
Najpiękniejsze punkty widokowe we Wrocławiu to…
Wieża widokowa w katedrze, na którą można wjechać windą. Most Pokutnic na górze kościoła Marii Magdaleny koło Rynku. Taras widokowy na Sky Tower.
Kiedy najlepiej przyjechać?
Wrocław jest fajny przez cały rok. W okresie letnim dostarcza jednak dużo możliwości spacerów, przejażdżek rowerowych po wałach czy parkach. Bardzo dużo jest też wycieczek statkami po rzece, a także otwiera się mnóstwo beach barów.
Twoje największe oczarowanie…
Cały Dolny Śląsk z jego pałacami, zamkami, dworami, parkami i lasami jest jednym z piękniejszych rejonów w Polsce. Uwielbiam też Bulwar Dunikowskiego, z którego się rozpościera przepiękny widok na Ostrów Tumski.
A rozczarowanie?
Niestety słaba sieć ścieżek rowerowych na Dolnym Śląsku. Dopiero raczkujemy, Choć mają teraz wybudować rowerostradę do Drezna ?.
A tutaj zobaczysz, jakie miejsca pokazał nam Maciek na spacerze międzymiastowym.
Zabiera nas na Sępolno, gdzie:
-
pokazuje miejsce, mające związek z Powstaniem Warszawskim
-
poznamy drewniany kościółek, który stał się… złodziejską dziuplą
-
i pokaże, jakie rzemiosło odradza się teraz we Wrocławiu.
W jakich miejscach (nazwy knajp, kawiarni) jadasz, co polecasz?
Ciekawostką jest „Stół na Szwedzkiej”, gdzie nie ma karty, a idąc tam sam sobie komponujesz obiad.
Świetne są włoskie pizzerie takie jak „Si” czy „La Famiglia” na Bogusławskiego. W ogóle wszystkie knajpy na Bogusławskiego wprowadzają ciekawe klimaty.
Słynny w całej Polsce jest też wrocławski Pasibus, który oprócz autorskich pysznych hamburgerów polewa własne piwo ?
A dobre miejsca na kawę, wino, to…
Cocofli to świetna winiarnia na Włodkowica, a druga rewelacyjna maleńka winiarnia w podwórku na placu Solnym to Winnica.
Na kawę z przepysznymi kremówkami warto się wybrać do kawiarni Komandorska na ulicy o tej samej nazwie. Osobiście też lubię Bike Cafe na Świętego Antoniego.
Restauracja włoska z genialną kuchnią to Pumo di Puglia na placu Solnym. Dużo ciekawego jedzenia i bardzo dużo kranów jest pod zabytkową halą targową w restauracji Targowa.
Genialne jedzenie też jest na Długosza w Browarze Stu Mostów, z równie genialnymi piwami.
Co do piwnych miejsc to zdecydowanie polecam craftowe puby takie jak Szynkarnia, La Famiglia, Kontynuacja czy Wielka Wyspa na Wielkiej Wyspie ?. Można też zahaczyć na Rynku o Browar Restauracyjny Spiż czy też Browar Złoty Pies.
Jakiego dania nie można nie spróbować, będąc we Wrocławiu?
Zdecydowanie warto zjeść podpłomyki, które teraz pojawiają się gęsto w wielu knajpach, np. w Szynkarni.
Co najchętniej piją wrocławianie?
Polecam wrocławskie piwa, jak Profesja, Browar Stu Mostów czy Warsztat Piwowarski.
Jeśli chodzi o wina to na Dolnym Śląsku jest wysyp winnic i można polecić winnicę Jaworek z Winnicy Niemczańskiej. No i z okolic Zielonej Góry, gdzie winnica goni winnicę.
Czego unikać?
Unikać wielu knajp w Rynku, gdzie ceny nie mają nic wspólnego z jakością.
Jakie filmy kręcono we Wrocławiu?
Tutaj kręcono między innymi „Most szpiegów” Stevena Spielberga z Tomem Hanksem w roli głównej. Poza tym „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego kręcony był na Ostrowie Tumskim. Wiele scen z „Lalki” czy filmu „Popiół i diament” miało też miejsce tutaj.
Jakie książki polecisz komuś, kogo zainteresował Dolny Śląsk?
Zdecydowanie wszystkie książki Joanny Lamparskiej, która żyje tym rejonem i uwiecznia w książkach różne ciekawostki z okolic.
Interesującą opcją są też kryminały Marka Krajewskiego pokazujące mroczny przedwojenny Wrocław w historycznym świetle na tle ciekawej intrygi.
Jaką pamiątkę trzeba ze sobą zabrać z Twojego miasta?
Oczywiście miniaturkę krasnala ? Zresztą szukanie krasnali to jedna z fajniejszych zabaw z małymi dziećmi we Wrocławiu.
Czy zostaniesz tutaj na zawsze?
Myślę, że tak, choć w dzisiejszych czasach nie czegoś „na zawsze” ☹.
W każdą niedzielę o 16.30 i środę o 17.30 wspólnie z Jowitą Ludwikiewicz z portalu Rzymskie wakacje zapraszamy do odwiedzania nowych, fascynujących miejsc. Możesz też wybrać się z nami na wciągający spacer po Rzymie i Warszawie równocześnie. Nagrania znajdziesz tutaj.