Wprawdzie w najnowszym artykule „Gdzie się wybrać luty/marzec „ (klik) – MIEJSCE NA LINK DO ARTYKUŁU ostatecznie nie znalazło się stołeczne Muzeum Narodowe, ale skoro za oknem w większości miejsc w Polsce jeszcze biało, czytaj dalej. Tam, w Galerii Malarstwa Polskiego drepczą po śniegu kuropatwy na obrazie Józefa Chełmońskiego. Dokąd? Po co? I czy to na pewno tylko ptaki? O tym posłuchasz u Radosława Gajdy:

 

 

Nie wiem, czy bywasz na Ścianie Wschodniej (ja – po drodze do Atlanticu, w poniedziałek, na wieczornym seansie było 6 osób) i jak Ci ta przestrzeń pasuje. W ostatnich dekadach mocno się zmieniała, a na profilu Pawilonu Architektury Zodiak będzie można wziąć udział w dyskusji o tych przemianach. Rozmowę z jej architektami poprowadzi Hubert Trammer z NIAiU.

22 lutego (poniedziałek) godz. 18.00 Architekci zmian w przestrzeni Ściany Wschodniej

 

Muzycznie i aromatycznie

 

Kolejne dwa wydarzenia odbędą się – również w formule online – w czwartek. Jeśli choć raz w życiu zanuciłeś „Miłość ci wszystko wybaczy” albo „Już taki jestem zimny drań” to nadstaw uszu, będzie coś dla Ciebie. Polin organizuje serię dyskusji o dziedzictwie polskich Żydów. Rozpoczyna ją rozmowa o Henryku Warsie, który był aranżerem i kompozytorem. Weźmie w niej udział m.in. Jan Młynarski (a jeśli jesteś ze mną od dawna, wiesz, że do tego nazwiska mam słabość?.

25 lutego (czwartek), godz. 18.00 „Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo – Henryk Wars” – dyskusja organizowana przez Muzeum Polin. Będzie  o tym:

  • czym była kultura popularna w przedwojennej Polsce
  • kto ją tworzył, jaki udział w kulturze mieli Żydzi
  • dlaczego tak rzadko powracamy do tego przedwojennego dziedzictwa,

Transmisja na żywo na kanale Facebook Muzeum POLIN>>

 

A w ramach przygotowań polecam Ci spacer z moim autorskim spacerownikiem „Pod flagą biało-czerwoną”. Wśród jego bohaterów jest też Henryk Wars.

O tym, że jedną z ważnych cech Warszawy przedwojennej na pewno była wielokulturowość, przekonasz się próbując wybrać się na spacer śladami stołecznych protestantów. Pomoże Ci w tym ta publikacja

Po spotkaniu z kulturą, czas na biesiadę kulinarną, Choć nie tylko.

 

 

Łukasza Modelskiego poznałam podczas „Imienin Jana Kochanowskiego”, kiedy wspólnie występowaliśmy na scenie w temacie kulinariów z czasów Leopolda Tyrmanda. I okazało się, jak dużo traciłam, nie kojarząc wcześniej tego nazwiska. Co się okazało? Napisał masę erudycyjnych książek balansujących na styku jedzenia, wina i literatury, prowadzi też wciągające programy telewizyjne i audycje radiowe. Co za przeoczenie!

W najbliższym tygodniu będzie można go posłuchać tutaj (KLIK) 

 

25 lutego (czwartek) o godz. 19:00: „Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek” – smakowite i aromatyczne spotkanie kulinarno – literackie online z Łukaszem Modelskim organizuje Ursynoteka. Transmisja na FB Ursynoteki

 

„Droga przez mąkę”

Biblia smakoszy i erudytów, czyli rozmowy o literaturze i kuchni. Co jada szatan u Bułhakowa? Jak gotuje Julian Barnes? Czy przy politycznych dysputach lepiej sprawdza się piwo smichovskie Jaroslava Haška, a może czerwone wino Rolanda Barthes’a? Upodobania kulinarne tajnych agentów, zarówno u Iana Fleminga, jak i Umberto Eco, mogą zadziwić. Za to postacie Hrabala hołdują raczej tradycyjnym przysmakom. Ernest Hemingway i Francis Scott Fitzgerald dzielą się pulardą z truflami, Charles Dickens je ostrygi od ulicznego sprzedawcy, a Miguel de Cervantes i Jan Potocki wspólnie podziwiają kastylijskie duszone mięso z warzywami.

Po siedmiu latach prowadzenia kultowej „Drogi przez mąkę”, Łukasz Modelski wybrał 50 najbardziej literackich spośród przeprowadzonych rozmów, nadając nowy sens pojęciu „literatura dla kucharek”. Na końcu każdej z nich znaleźć można przepis na najważniejsze z omawianych dań.

 

26 lutego (piątek godz. 19.00) „Ludzie (z) Towarzystwa”  – wykład 

To opowieść o barwnych postaciach, które doprowadziły do powstania i rozwoju Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. W tym odcinku:

  • przemierzamy całą Europę za dobrym duchem WTM-u Marią Kalergis
  • poznajemy człowieka, który wywalczył na warszawskiej scenie muzycznej miejsce dla współczesnych kompozytorów
  • wybieramy się w Tatry za Mieczysławem Karłowiczem

Mojego wykładu posłuchasz na Facebooku Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

 

Gdybym tylko umiała rysować, zajęłabym się zawodowo architekturą. Lubię rozmawiać z architektami, czytać ich wspomnienia, słuchać. I dziś zostawiam Cię z audycją „Zapiski ze współczesności”, której bohaterem jest prof. Konrad Kucza-Kuczyński, architekt, pedagog, autor kilkuset publikacji, rysownik. Posłuchaj

 

 

 

Do usłyszenia,

Hania (Hanka Warszawianka)